Ana SayfaTürkiyeDilek Güngör Merkez Bankası üzerinden İbrahim Turhan'a ayar vereyim derken rezil oldu

Dilek Güngör Merkez Bankası üzerinden İbrahim Turhan’a ayar vereyim derken rezil oldu

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör bugün “Yalancı çobanlar yandı” başlığıyla tuhaf bir yazı yayınladı. Yazıda “Ekonomiyi eleşirenler hapis cezası alsınlar” iması vardı.

Dilek Güngör yazısını Türk ekonomisi hakkında yanlış bilgilendirme yapanları korkutma motivasyonuyla yazdı muhtemelen. Bununla da yetinmedi eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan’a da twitter’dan sataştı.

İbrahim Turhan aslında biraz da şaka yollu, şu mesajları paylaşmıştı Twitter’dan:

Ekonomiye ve finansal göstergelere ilişkin yanlış ve yanıltıcı bilgi vermeyi suç haline getiren düzenleme hazırlığı yapıldığına ilişkin dedikodular var. Acaba 2019 yılı için 80,6 milyar bütçe açığı ve 36,7 milyar faiz dışı fazla olacağı bilgisi de bu çerçevede değerlendirilir mi?

2019’da büyümenin %2,3 ve işsizliğin %11,3 düzeyinde gerçekleşeceğine, özel yatırımların %1,8 artacağına, ihracatın $170 miyar olacağına dair yayılan bilgilere inanarak pozisyon alanlar herhalde hayli hayal kırıklığı yaşamış olmalı. Umarım düzenleme bu yanlış bilgileri kapsamaz.

Dilek Güngör bu tweetlerde adı geçmemesine rağmen İbrahim Turhan’a şu sözlerle sataştı:

1-Mevzu hedeflerse siz hiç bu toplara girmeyin. 2008-2011 Merkez Bankası Baş. Yrd. döneminizde enflasyon hedefinin yakınından geçmediniz. En son 5.5 dediniz 2 katı enflasyon açıkladınız.

Mesele neydi? Aslında 2 tarafı var

Gazeteci olduğunu savunan Dilek Güngör düşünce özgürlüğü, ifade hürriyetinden yana taraf olması gerekirken nasıl oluyor da ekonomi hakkında fikir beyan edenlerin hapse girmesini isteyebiliyor?

Yılda 500 milyar dolarlık ihracat, 2 trilyon dolar milli gelir, kişi başı gelir 25 bin dolar milli hasıla ve dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmak. Bütün Bu hedefler AK Parti’ye ait. Ancak bugün görünüyor ki bu hedeflerinin oldukça uzağında bir Türkiye var.

Dilek Güngör’ün akıl yürütmesiyle meseleye bakacak olursak halkı yanlış amaç ve hedeflerle yanıltan AK Parti hükümeti değil mi? Dilek Güngör’ün bu konuda söyleyecekleri var mı? Çünkü bugün kişi başı gelir 12 bin dolar seviyesinde, ihracat 226 milyar dolar milli gelir ise 1 trilyon dolar.

Dilek Güngör aslında neye kızıyor?

Mesele aslında şöyle başlıyor. Ekonomist Kerim Rota Merkez Bankası’nın 29 milyar dolar rezervi gizli yolla sattığına ilişkin bir meseleden bahsetti. ‘Merkez Bankası’nın hesaplarında açık var. Bu açıklansın’ dedi. Nisan ayından beri her Merkez Bankası toplantısında bu soru soruluyor. Bu açık nerede diye. Piyasadaki insanlar da Merkez Bankası’nın açıkladığı rakamlarla bu net rezerv rakamı arasında bir tutarsızlık görüyor. ‘Rezervlerin çok daha yüksek olması lazım. Ne oldu bu para’ diye soruyorlar. Ama cevap yok.

Yazılanlar Dilek Hanım’ı çok rahatsız etmiş. Üzüntü verici olan şeyse şu. Bir gazeteci olarak Dilek Hanım ekonomiyle ilgili yanlış bilgi verenlerin hapis cezasıyla cezalandırılmasını öneriyor.

SPK’ya göre zaten piyasayı yönlendirmek ve manipülasyon zaten suç. Sabah yazarı Dilek Güngör diyor ki, ekonomiyi eleştirenler ya da olumsuz hava yayanlar hapse atılsın.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz