Ana SayfaTürkiyeDiplomalı işsiz sayısı tavan yaptı

Diplomalı işsiz sayısı tavan yaptı

Günümüzde işsizlik rakamlarının yüksek olması insanları düşündürdü. Özellikle diplomalı işsiz sayısın 10 milyona dayanması vatandaşların dikkatini çekti. Milliyet yazarı Abbas Güçlü bu konuya ilişkin düşüncelerini okurlarına sundu.

Diplomalı işsizlik rakamının 10 milyona dayanmasına ilişkin, bu durum bir yandan iyi, bir yandan da kötü olduğunu yazan Güçlü, “Okullaşma oranları hızla yükseliyor, üniversite mezunu sayımız rekora koşuyor ama gel gör ki iş artık aslanın ağzında değil, adeta midesinde. Oradan onu alıp çıkarmak için mucizeler gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Güçlü, ülkemizin en önemli sorunlarından birini yeterli donanıma ve yetkinliğe sahip iyi yetişmiş insan gücünden yoksunluğu olarak belirtti.

Abbas Güçlü, “İşverenlerin dikkat çektiği konu da zaten bu. Diploma var, özgüven var ama donanım yok. Türkiye’de, yeni iş yerlerinin kurulmamasının, kurulanların ayakta kalamamasının en önemli nedenlerinden biri de bu diyorlar.” dedi.

25-30 yaş arası, üniversite mezunu, her üç dört kişiden birinin hem işsiz hem de mağdur olduğuna dikkat çeken yazar, “Bu durum öğretmenler için de böyle, mühendisler ve diğer meslek mensupları için de geçerli” ifadelerini kullandı.

Haber: Birsen Balci

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,705TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz