Ana SayfaTürkiyeDiyanet, Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulundu!

Diyanet, Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulundu!

Diyanet, imam hatiplere hakaret eden daha sonra tepkiler üzerine özür dileyen Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulundu

Diyanet İşleri Bakanlığı, imam hatiplere hakaret eden daha sonra tepkiler üzerine özür dileyen Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Başkanlık 1. Hukuk Müşaviri Selami Açan imzasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda, 7 Eylül Pazartesi günü Haber Global kanalında yayımlanan ‘Kayıt Altında’ programının konuklarından Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler’in, ilimle, irfanla, bilgiyle ve hikmetle öğreten ve nice öğrencinin yetişmesine vesile olmuş köklü eğitim yuvalarından imam hatip okullarına ve mezunlarına alenen hakarette bulunarak aşağıladığı belirtildi.

Nefret duygusu uyandırmaya çalışıldı

Suç duyuru dilekçesinde, Mütercimler’in, imam hatip lisesi mezunları hakkındaki ötekileştiren ve asla kabul edilemeyecek çirkin ithamları ile toplumun, imam hatip lisesi mezunları, Başkanlık ve personeline karşı kin ve düşmanlık duymaya tahrik edildiği, ayrıca halkın nazarında Başkanlık ve personeline karşı nefret duygusu uyandırılmaya çalışıldığı ifade edildi.

Bu durumun şüpheli hakkında atılı suç oluşturduğuna dikkat çekilen dilekçede, şunlar kaydedildi:

Kamu adına kovuşturma yapılması zaruri oldu

“En üst kademelerde dahil olmak üzere devletin değişik kademelerinde ve Diyanet İşleri Başkanlığımızda imam hatip lisesi mezunu olarak görev yapan kamu çalışanlarına karşı hakaret, nefret ve düşmanlık dilini acımasızca ve insafsızca kullanan, toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olarak toplumu kin ve düşmanlığa tahrik eden ve toplumda nefret duyguları oluşturan, toplumsal barışa ve dayanışmaya zarar veren davranışları teşvik eden, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini hiçe sayan, dini, siyasi ve felsefi düşünce ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan iftira ve ithamlarıyla toplumu ayrımcılığa tabi tutarak imam hatip lisesi mezunlarını açıkça boy hedefi haline getiren şüphelinin, yargı önünde hesap vermesi hukuk devletinin bir gereğidir. Belirtilen sebeplerle Türk Ceza Kanunu ve ilgili maddeleri uyarınca, şüpheli hakkında soruşturma açılarak kamu adına kovuşturma yapılması zarureti hasıl olmuştur.”

Dilekçede, Mütercimler hakkında eylemlerine uyan TCK’nin ilgili maddeleri uyarınca soruşturma ve kovuşturma yapılarak kamu davası açılması ve tecziyelerine karar verilmesi talep edildi.

Ne olmuştu?

Global TV canlı yayınında imam hatip liselerini hedef alan Haliç Üniversitesi Öğretim Üyesi Erol Mütercimler “O imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız” demişti. Skandal sözlere sosyal medya kullanıcıları, sivil toplum kuruluşları ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da sert tepki göstermişti. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri