Ana SayfaTürkiyeDiyarbakır Eski Milletvekili Cuma İçten: Bölgede Gelecek Partisi’ne ilgi çok büyük

Diyarbakır Eski Milletvekili Cuma İçten: Bölgede Gelecek Partisi’ne ilgi çok büyük

Gelecek Partili İçten, partisinin Diyarbakır 1. Olağan Kongresi’nin ardından açıklamalarda bulundu.

Gelecek Partisi Gençlik ve Spor Politika İzleme Kurulu Başkanı ve Diyarbakır Eski Milletvekili Cuma İçten, partisinin Diyarbakır 1. Olağan Kongresi’nin ardından açıklamalarda bulundu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde büyük bir teveccüh ile karşılaştıklarını ve Gelecek Partisi’ne ilginin çok büyük olduğunu söyleyen İçten, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İktidarın son 5 yıldır Kürtleri süreçlerin dışında tuttuğunu ve seçmen iradesini askıya aldığını belirten İçten, şu ifadeleri kullandı:

Güneydoğu ve doğudaki bütün illerde kongrelerimizi bitirdik ve gittiğimiz bütün illerde çok ciddi bir teveccüh ile karşılaştık. Bunun nedenleri var çünkü hükümet/iktidar son 5 yıldır Kürtleri süreç dışında tutuyor. Doğu ve Güneydoğu’da seçmen iradesi askıya alınmış durumda. Çözüm süreci ile başlayan bir ötekileştirme, eski Türkiye’ye bir dönüş ile karşılaştık. Dağlarda, taşlarda yine eski Türkiye’de olduğu gibi yazılar yazılmaya başlandı. Gelecek Partisi olarak biz ise seçmen iradesini önemsiyoruz ve kayyum atamalarını hukuksuz olarak görüyoruz. Üstelik Ahmet Davutoğlu hocamızın gerek Dışişleri Bakanı gerek başbakanken bölgeye ziyaretleri ve kamuoyuna yansıyan açıklamaları oldu. Bölge halkı Ahmet hocamızın onlarla birlikte olduğunu ve sorunları önemsediğini hep gördü. Parti programımızda da ana dilde eğitime geçilmesine yer verdik. Yine Ahmet hocamız başbakanken HDP’yi resmen ziyaret etmiş, Başbakanlık konutunda HDP’den seçilmiş milletvekili ağlamıştı ve bu da Türk siyasi tarihinde ve Kürt siyasi tarihinde bir ilktir. Bölge şu anda kendi seçmen iradesiyle yönetilmemiş durumdadır. Gelecek Partisi olarak erken seçim talebimizi yineliyoruz ve hem doğusuyla hem batısıyla da seçmen iradesinin yeniden Meclis’te olmasını istiyoruz

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,705TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri