Ana SayfaTürkiyeDoç. Dr. Aslıhan Esringü Yeşil Adımlar projesini anlattı

Doç. Dr. Aslıhan Esringü Yeşil Adımlar projesini anlattı

Doç. Dr. Aslıhan Esringü Yeşil Adımlar projesini detaylarıyla anlattı. Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslıhan Esringü yürütücülüğünü yaptığı Yeşil Adımlar projesindeki amaçları ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

12 ay sürecek projenin eğitim kısmı hakkında bilgi veren Doç.Dr. Aslıhan Esringü 10-15 Haziran  tarihleri arasında eğitim Programı’nı tamamladıkları ifade etti.   

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısı kapsamında 2018 yılının 2. Döneminde desteklenen “İklim Değişikliğinde Yeşil Adımlar” başlıklı projenin eğitimleri 10-15 Haziran 2019 tarihleri arasında Erzurum’un Aşkale, İspir ve Tortum YBO ların’dan seçilen hedef öğrenci kitlesine başarılı bir şekilde eğitim verilmiş.

Yürütücülüğünü yaptığı projenin eğitim aşaması hakkında konuşan Esringü “Eğitimleri konunun  uzmanları tarafından verildiğini ve iklim değişikliği ile ilgili deneysel, sanatsal ve drama faaliyetleri ile çocuklara farkındalık kazandırılmaya çalışılmıştır” dedi.

Ayrıca Esringü Projenin eğitim sürecinde öğrencilerle beraber Erzurum Meteoroloji Müdürlüğüne ziyaret ettiklerini  iklim elemanları konusunda bilgi alındığı ve Radiosonde meteoroloji balonun atılmasını izlendiğini belirtti.

Esringü, Atatürk Üniversitesi Botanik bahçesine ziyaret yapılarak ağaçların iklime etkisi yerinde gözlemlendiğini aktardı.

Aslıhan Esringü, “Öğrencilerle bu eğitimlerin dışında iklim değişikliğine bireysel neler yapabiliriz noktasına vurgu yapabilmek adına, Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı tarafından proje için özel tahsis edilen bir alana ağaç dikme, Palan Otel’in alt kısmında çöp toplama etkinliği ve karbon ayak izimi hesaplıyorum faaliyeti yapılarak bireysel katkı koymaları sağlandı. Eğitimin son gününde   Erzurum’un tarihi ve turistik yerleri gezdirilerek çocukların şehirlerini tanımaları, buz pateni, bowling, atölye çalışmaları gibi sanatsal ve spor faaliyetleri ile de çocukların keyifli zaman geçirmeleri için uygun ortamlara gezi programları yapıldı.” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz