Ana SayfaTürkiyeDoğalgaz mı bulundu petrol mü? Yoksa koronavirüs aşısı mı? Erdoğan'ın büyük müjdesi...

Doğalgaz mı bulundu petrol mü? Yoksa koronavirüs aşısı mı? Erdoğan’ın büyük müjdesi ne?

"Erdoğan müjde nedir" Bu üç kelimelik soru günlerdir merak ediliyor, yanıtı aranıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan öğleden sonra saat 3’te hangi müjdeyi açıklayacak. Doğalgaz mı, petrol mü? Erdoğan büyük bir müjde vereceğini söylediği günden beri tahminleri ardı arkası da kesilmiyor.

Karar.com müjdenin ne olabileceğiyle ilgili son derece kapsamlı bir haber hazırladı…

Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün saat 15.00’te İstanbul’da bir konuşma yapması ve iki gün önce ‘Müjdeli bir haberimiz olacak’ sözleriyle dile getirdiği gelişmeyi duyurmasını bekliyor. Erdoğan’ın açıklamasının ardından herkes müjdenin ne olduğunu merak ederken, sosyal medya ‘Petrol ve doğal gaz bulundu’ iddialarıyla çalkalanmaya başlamıştı. Reuters ve Bloomberg haber ajansları ise açıklamanın Karadeniz’de bulunan doğal gaz rezerviyle ilgili olacağını iddia etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde “Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni”nde yaptığı konuşmada, cuma günü verecekleri müjde ile Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağını belirtti.

Erdoğan, “Şu anda bu müjdenin biz de hayalleri ve rüyası içerisindeyiz. Cuma günü inşallah bu müjdeyi tüm milletimize vermek suretiyle Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağına da şimdiden inanıyorum. Tabii açıklarsam bu işin heyecanı, her şeyi kaybolur. Onun için açıklamamakta fayda var diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından herkes müjdenin ne olduğunu merak ederken, sosyal medya ‘Petrol ve doğal gaz bulundu’ iddialarıyla çalkalanmaya başladı. Tüm Türkiye Erdoğan’ın vereceği müjdeye kitlenirken, müjdeyle ilgili bazı detaylar belli olmaya başladı.

Cuma namazı sonrası açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm Türkiye’nin kilitlendiği ‘müjde’yi bugün İstanbul’da, cuma namazı sonrası saat 15.00’te açıklayacak. 

Erdoğan’ın ‘müjde’ açıklamasıyla eş zamanlı olarak Borsa İstanbul’da Tüpraş ve Petkin hisselerinde sert yükselişler yaşandı.

Güne eksi seviyelerde başlayan Tüpraş hisseleri Erdoğan’ın açıklamasının ardından yüzde 8,58 sıçrama yaparak 86,70 liraya yükseldi.

Enerji hisselerinde yaşanan bu yükseliş müjdenin sondaj faaliyetleriyle ilgili olduğu yorumlarına yol açtı.

Yabancı ajanslar: Türkiye enerji kaynağı buldu

Bloomberg haber ajansı, Türkiye’nin Karadeniz’de bir enerji kaynağı bulduğunu, bulunan kaynağın “büyük ihtimalle doğal gaz” olduğunu duyurdu. Bloomberg haberi konuyla doğrudan ilişkili olan, ancak adları açıklanmayan iki yetkiliye dayandırdı. Bloomberg’e bilgi veren yetkililer, bulunan enerji kaynağının büyüklüğü, derinliği ya da çıkarmanın zorluğu ile ilgili detay vermedi.

Reuters haber ajansına konuşan bir yetkili ise biri “ciddi büyüklükte” olmak üzere Karadeniz’de iki bölgede enerji kaynağı bulunduğunu belirtti.

Reuters haber ajansına konuşan iki Türk yetkili, Türkiye’nin Karadeniz’de ciddi gaz rezervleri bulduğunu ve bu gaz ticari olarak çıkarılabilirse ülkenin enerji bağımlılığını azaltabileceğini söyledi. Reuters’a bilgi veren bir yetkili, bulunan doğal gaz rezervinin Türkiye’nin enerji ihtiyacını 20 yıl kadar karşılayabilme potansiyeli olduğunu belirtti.

Yetkili, rezervin Tuna-1 bölgesinde bulunduğunu ve yaklaşık 800 milyar metreküp olduğunu tahmin ettiklerini açıkladı. Ancak yetkili bu gazın çıkarılmaya başlanmasının 7 ila 10 yıl sürebileceğine ve yaklaşık 2-3 milyar dolarlık yatırım gerektiğine dikkat çekti.

Reuters, Karadeniz’deki rezervlerin büyüklüğü kesinleşirse büyük bir keşif sayılmış olacağına, zira yaklaşık 30-60 milyar metreküp gaz içeren rezervlerin ekonomik olarak işletmeye açılmaya elverişli olduğuna dikkat çekiyor.

Ancak uzmanlar yine de Türkiye’nin enerji piyasasına girebilmek için büyük bir altyapı harcaması yapması gerektiğini belirtiyor.

Energy Reporters Editörü John Bowlus, bulunan rezervin işletilmeye elverişli bir keşif olması halinde bile, üretim aşamasına geçmenin 4-6 yıl alabileceğini söylüyor: Gaza talep ve fiyatlar tarihi düşük seviyelerde ve yeni üretim sahalarına yatırım yapmak istenmiyor. Ancak hızlı olarak çıkarılması halinde, burada bulunan gaz piyasaya en uygun zamanda girecektir.

Türkiye’nin Fatih sondaj gemisi Temmuz ayı sonundan bu yana Karadeniz’de Ereğli açıklarında Tuna-1 olarak adlandırılan bölgede çalışma yapıyordu.

Muharrem Sarıkaya: Doğalgaz bulundu

Öte yandan HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya da Trakya açıklarındaki Tuna-1 havzası ve Kıyıköy’de doğal gaz bulunduğunu yazdı:

“Türkiye bir süredir sondaj çalışmalarını yaptığı Tuna Nehri çıkışındaki Tuna-1 ve Trakya kıyalarındaki Kıyıköy’de önemli doğal gaz kaynağı keşfetti. Konuyla ilgili uzmanların aktardığına göre 15 Temmuz tarihinden bu yana Karadeniz Ereğlisi açıklarında bulunan Tuna-1 adını alan bölgede sondaj faaliyetini sürdürüyordu. Verilen bilgiye göre Tuna-1 bölgesinde uzmanların nitelemesine göre “iyi nitelikte” doğal gaza rastlanırken, benzer şekilde Tuna Nehri’nin çıkış ağzını oluşturan Trakya’daki Kırklareli’nin Kıyıköy bölgesinin açıklarında da bir başka rezerve rastlandı.”

Yabancı ajanslar: Kaynak Akdeniz’de bulundu

Euronews Türkçe servisinin edindiği bilgilere göre ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesi Akdeniz’de tespit edilen bir doğalgaz kaynağı.

Bunun için NATO limanında demirli olan Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni yola çıktığı belirtiliyor. 12 bin metre derinliğe kadar 3 bin metre sondaj yapma özelliği olan Kanuni’nin 35 personeli bulunuyor.

Bulunan gazın değeri ve sınıflandırılması açısından ilk aşamada hangi derinlikte bulunduğu gibi teknik bilgilerin ise sır tutulması ve açıklanmaması bekleniyor. Ancak edinilen bilgilere göre bulunan gaz kaynağı da hidrokarbon.

Euronews’e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen cumhurbaşkanlığına yakın bir kaynak; konuyla ilgili çıkan benzeri haberlerle ilgili olarak ‘gaz kaynağının Akdeniz değil, Karadeniz’de bulunduğu iddiasının stratejik ve hedef şaşırtma amaçlı olabileceğini’ de kaydetti.

Aşı mı bulundu?

Euronews’in haberine göre, edinilen bir diğer bilgi de Türkiye’nin Kovid-19 aşısı için Rusya ile yoğun temas içerisinde olduğu ve iki ülke arasında bir aşı protokolü imzalanmasına çok yakın olunduğu yönünde. Buna göre Türkiye’nin Rus aşısını alan ilk ülke olması bekleniyor. Bununla birlikte aşı üretiminin bir bölümünün de Türkiye’de gerçekleştirilmesi söz konusu.

İLETİŞİM BAŞKANI: SPEKÜLASYONLARA KULAK ASMAYIN

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından dğn yaptığı paylaşımda merakla beklenen müjdeye ilişkin, “Lütfen spekülasyonlara kulak asmayın” demişti.

‘Sayın Cumhurbaşkanımızın Cuma günü vereceğini söylediği müjdeye ilişkin birtakım spekülasyonların yapıldığını görüyoruz.  Lütfen bu spekülasyonlara kulak asmayın. 
Hep birlikte, heyecan içinde sayın  Cumhurbaşkanımızın yarın yapacağı konuşmayı bekliyoruz.’

Bakan Albayrak: Surda bir gedik açtık

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü açıklaması öncesi Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu.

Bakan Albayrak paylaşımında #MüjdelerOlsun etiketini kullandı. İşte o paylaşım:

‘Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes, 

Ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es!

#MüjdelerOlsun’

Tuna 1 Bölgesi tam olarak neresi

Fatih sondaj gemisinin araştırma yaptığı Tuna-1 bölgesi, Karadeniz Ereğli’nin yaklaşık 150 km açığında, Bulgaristan ve Romanya ile kara suları sınırına yakın bir bölgede.

Romanya kara sularında 8 yıl önce Petrom and Exxon tarafından bulunan, Karadeniz’deki en büyük doğal gaz rezervine de uzak değil.

Merkel Enerji Danışmanlığı’ndan Christoph Merkel, “Bu bölgede yeni rezerv bulunması şaşırtıcı olmaz. Türkiye ihraç etmek isterse buradan çıkarılacak gazla Bulgaristan, Ukrayna ve Yunanistan ilgilenebilir” dedi.

Merkel ayrıca “Bulunan rezervin büyüklüğüne göre TürkAkım doğal gaz boru hattının bir kısmı gereksiz hale gelebilir. Türkiye neden Rusya’dan gaz ithal etmeye devam etsin ki?” dedi.

Rus doğa lgazını Karadeniz ve Türkiye üzerinden Doğu Avrupa ülkelerine taşıyacak olan TürkAkım doğal gaz boru hattı ocak ayında açılmıştı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri