Ana SayfaDünyaDoğu Türkistan'a işkenceye tepki! Amerika'dan Çin'e Uygur boykotu

Doğu Türkistan’a işkenceye tepki! Amerika’dan Çin’e Uygur boykotu

Sincan’da Çin’in soykırımı devam ederken Amerika, soykırıma karşı Pekin’deki olimpiyat oyunlarına boykot uygulama kararı aldı.

ABD’nin Çin’in insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na diplomatik boykot uygulayacağı duyuruldu. Olimpiyatlara diplomatik veya resmi temsilci gönderilmeyeceğini açıklandı. Olimpiyatlara ABD’li sporcuların katılmasının önünde ise herhangi bir engel ya da kısıtlama bulunmuyor.

Milyonlarca Doğu Türkistanlıyı işkence kamplarına kapatan Çin, bir yandan kültürel soykırımı sürdürürken diğer yandan Kış Olimpiyatları’na hazırlanıyor. Uygurlar’ın küresel boykot çağrısına ABD yönetiminden kısmi destek geldi. Pekin’deki oyunlara diplomatik temsilci göndermeyeceğini duyuran Beyaz Saray oyunlara sporcu gönderecek

ABD, Çin’e diplomatik boykot uygulayacak. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’deki insan hakları ihlalleri nedeniyle şubat ayında düzenlenecek olan Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na diplomatik boykot uygulayacağını duyurdu.

“SİNCAN’DA SOYKIRIM DEVAM EDİYOR”

Psaki, “Biden yönetimi, Çin’in Sincan’da devam eden soykırımı, insanlığa karşı suçları ve diğer insan hakları ihlalleri nedeniyle Pekin 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarına herhangi bir diplomatik veya resmi temsilci göndermeyecek” dedi.

“KENDİMİZİ GÜÇLÜ HİSSEDİYORUZ”

Psaki, ABD’li sporcuların oyunlara katılacağını ve ABD hükümetinin tam desteğine sahip olacağını aktararak, ABD’nin, Çin’in Sincan’daki korkunç insan hakları ihlalleri ve vahşeti karşısında bu oyuna “olağan şeyler” muamelesi yapamayacağını vurguladı. Psaki, “ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e söylediği gibi, insan haklarını savunmak Amerikalıların DNA’sında var. İnsan haklarını geliştirmeye temel bir bağlılığımız var. Kendimizi güçlü hissediyoruz ve insan haklarını ilerletmek için Çin’de ve ötesinde adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

ABD’nin diğer müttefiklerine diplomatik boykot için çağrı yapıp yapmadığı sorusuna ise Psaki, ABD’nin kararı hakkında müttefiklerini bilgilendirdiği ve kendi kararlarını kendilerinin vereceğini belirtti.

Psaki ayrıca, Beyaz Saray’ın ABD’li sporcuları tüm Olimpiyatları boykot ederek cezalandırmanın “doğru adım” veya adil olduğunu düşünmediğini ekledi.

UYGURLARIN BOYKOT ÇAĞRISI KARŞILIK BULDU

Doğu Türkistan’da milyonları işkence kamplarına kapatan Çin, bir yandan sistematik soykırımı sürdürürken diğer yandan Kış Olimpiyatları’na hazırlanıyor. İnsanlık vicdanını harekete geçirmeye çalışan Uygurlar ise küresel boykot kampanyası yürütüyordu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri