Ana SayfaTürkiye"Dokunanı yakar, lanete uğrar" tartışması büyüyor! İyi Parti'den Diyanet İşleri Başkanı'na suç...

“Dokunanı yakar, lanete uğrar” tartışması büyüyor! İyi Parti’den Diyanet İşleri Başkanı’na suç duyurusu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ayasofya’da kılınan ilk cuma namazında sarfettiği “Vakıf malı kutsaldır dokunanı yakar” sözleri için İyi Partili Aytun Çıray suç duyurusunda bulundu. Çıray’a göre Erbaş aynı zamanda anayasayı da ihlal etti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ayasofya, 86 yıl sonra kılınan Cuma namazı ile ibadete açılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabine üyelerinin katıldığı namazda cuma hutbesini okuyan Ali Erbaş, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” demişti. Erbaş’ın sözleri, Ayasofya’yı müze yapma kararı alan Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin kurucularını hedef aldığı şeklinde yorumlanmıştı.

Ali Erbaş’ın anayasayı ihlal ettiği iddia edildi

Aytun Çıray, Ali Erbaş’ın Atatürk’ü hedef alan sözleri üzerine, avukatı Murat Ergün aracılığıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna Muhalefet’e ve ayrıca Erbaş’ın Anayasayı da ihlal ettiği iddia edildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri