Ana Sayfa Türkiye Dolar benim için hiç önemli değil diyen bir Hazine Bakanımız var artık:...

Dolar benim için hiç önemli değil diyen bir Hazine Bakanımız var artık: Berat Albayrak

Karar gazetesinden Taha Akyol, Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı 3 yıllık ekonomi programı hakkında yazdı.

Karar gazetesinden Taha Akyol, Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı 3 yıllık ekonomi programı hakkında yazdı. Programda çelişkili rakamlar olduğunu belirten Taha Akyol, “Kur benim için hiç önemli değil diyorsun madem öyle, doları 6 lirada tutmak için Merkez Bankası’nın rezervlerinden neden 120 milyar dolar harcadınız” ifadelerini kullandı.

İşte Taha Akyol’un ‘Kur benim için önemli değil’ başlıklı o yazısı…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Orta Vadeli Program’ı açıkladı. Kendileri “Yeni Ekonomik Program” (YEP) diyorlar.

Ekonomi yayınlarına baktım iş dünyasından “tam destek” veren uzun bir kuruluşlar listesi var. Çok beğenmişler, moral bulmuşlar, tam da bekledikleri gibiymiş.

Bu satırlar yazılırken TÜSİAD’dan bir açıklama yapılmamıştı, onu belirteyim.

Beğenenler inşallah haklı çıkarlar.

Fakat benim aklıma bir soru geliverdi…

120 MİLYAR NİYE HARCANDI?

Gazetecilerin kurdaki yükselişi sorması üzerine Sayın Bakan şu cevabı vermiş:

Kur benim için hiç önemli değil, hiç oraya bakmıyorum. Sanayimiz güçlü. Oraya hiç bakmıyorum. Kur artık bizim elimizde.”

Bunu okuyunca “madem öyle, doları 6 lirada tutmak için Merkez Bankası’nın rezervlerinden neden 120 milyar dolar harcadınız diye sormak geçti içimden.

İktisatçı olmadığımız için iktisatçıların ne dediğine baktım.

Dünya gazetesinin ekonomi yazarı Alaattin Aktaş, “kurdaki artış, Merkez Bankası’nın göstermelik faiz hamlesini tümüyle boşa çıkardı” diye yazmıştı.

Faiz niye artırılır? Tasarruf sahipleri dövizi bırakıp TL’ye dönsün diye değil im? Ama 2 puanlık faiz artışı bunu sağlamadı çünkü dövizdeki artış 2 puanın üstünde.

İktisatçı Aktaş, Merkez Bankasının döviz rezervlerinin eksi 37 milyar dolar olduğunu da rakamlarla yazıyordu. Nisan ayında eksi 3.9 milyar dolarmış, Ağustos sonunda eksi 37 milyar dolar olmuş!

Vay be…

Aktaş, döviz arzının azaldığını, ama döviz talebinin artmakta olduğunu belirterek bu durumda dövizdeki tırmanmaya şaşırmamak gerektiğini yazıyor.

RAKAMLAR NE DİYOR?

Dövizin artması ne demek? Her şeyin pahalanması demek değil mi? Ama sayın Bakan enflasyonun azalacağını söyledi! Devlette yüksek görevler üstlenmiş ekonomist İbrahim Çanakçı dikkatimi çekti: Şu anda enflasyon, Ağustos sonu itibariyle resmen yüzde 11.8… Fakat Bakan’ın açıkladığı YEP’de sene sonunda enflasyonun yüzde 10.5’e ineceği söyleniyor.

Döviz ve maliyetler böylesine tırmanırken enflasyon nasıl düşecek?!

Ekonomist Çanakçı, “bir programın olumlu etki yapması için güven vermesi lazım, bu da programın gerçekçi ve tutarlı olmasını bağlı” dedi, birkaç misal verdi: Cari açık Ağustos’ta 28 milyar dolardır, YEP’te sene sonunda cari açığın 24 milyar dolar olacağı yazılı!

Cari açık nasıl azalacak?

Bakan bu senenin yüzde 0.3 büyümeyle kapanacağını söyledi. Kur bu kadar artıyor, maliyetler yükseliyor, enflasyon endişesiyle kredileri de kısıyorlar; bu durumda 4. Çeyrekte nasıl bir büyüme olacak ki yıl ortalaması 0.3 büyümeye ulaşacak?

2023 HEDEFLERİ!

Yine devlette yüksek görevler üstlenmiş ekonomist Erhan Usta; diyor ki:

“Seçim meydanlarında yıllarca kullanılan ünlü ‘2023 Hedefleri’ne göre kişi başına gelirimiz 25.000 dolar olacaktı değil mi? Ama dün açıklanan ‘yeni’ Yeni Ekonomik Program’da bu defa hedef 10.000 dolara indirilmiştir! Görüyorsunuz, 2023 Hedefleri, yanlış ekonomi politikaları yüzünden boş propaganda olarak kaldı.”

İktisatçı Erhan Usta’ya göre, YEP Maliye Bakanlığı’nda yazıldı fakat hesaplamalar Beştepe’deki Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nda yapıldı. Bu yüzden tutarsızlıklar oluyor. Usta, bu yüzden mesela büyüme ve cari açık rakamlarının tutarsız olduğunu söylüyor.

Görüştüğüm iktisatçılardan Çanakçı DEVA Partisi’nde, Usta İYİ Parti’de. AK Partinin reformist ve başarılı olduğu dönemde yüksek ekonomi bürokrasisinde görevler üstlenmiş insanlar.

Şimdi muhalefet duygusuyla eleştiriyor olabilirler mi?

Evvela eleştirileri somut ve rakamlı verilere dayanıyor… İkincisi açıklanan YEP bazı kuruluşlardan övgüler almış ama piyasayı nasıl etkilediği apaçık ortada: Dövizin ateşi düşmedi, arttı…

İKTİSAT BİLİMİ

Eğer “piyasa ekonomisi” diyorsak, bunun rasyonalitesine ve kurallarına uymak lazım. Güven ancak böyle tesis edilebilir.

Yine döndük dolaştık aynı noktaya geldik: Kurumların yeni sistemde zayıflamış; bürokrasideki liyakatli elemanların dışlanmış olması.

Türkiye’nin yüz elli yıllık, yüz yıllık ve elli yıllık modern kurumları niye var?

Üniversitelerde niye iktisat ve işletmecilik okutulur?

Niye kalkınmakta olan bütün ülkeler gibi biz de yurt dışına master ve doktora için öğrenciler gösteririz?

İktisat bilinin asırlar içinde sınanmış kuralları var; niye tartışılmamış, sınanmamış görüşlerle ekonomiyi yönetmeye kalkarız?

Sonuç böyle oluyor maalesef.

Takip Et

20,489BeğenenlerBeğen
17,675TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

A Haber ve Sabah’tan yeni bir gazetecilik skandalı! Fransızların iğrenç provokasyonuna alet oldular!

Daha önce çöpten buldukları GTA adlı oyunun şifrelerini 15 Temmuz darbesinin kodları diye servis eden, Moskova'daki bir sirk müdürünü Putin'in danışmanı olarak...

Yine Charlie Hebdo yine skandal! Erdoğan’a alçak saldırı

Fransız dergisinin Erdoğan karikatürü ne tepki yağıyor. Charlie Hebdo adlı Fransız dergi yayınladığı karikatürle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçakça saldırdı. Hz. Muhammed’e hakaretiyle hatırlanan Fransız...

Serhat Ramay yazdı: Benim sana verebileceğim çok bir şey yok aslında. Çay var içersen ben var seversen

AK Parti için artık değerler değil çıkarlar var. Ak Parti artık bir tür teklifsizlik halinde. Hiç kimse hiçbir şey hakkında herhangi bir teklif vermeye ne...

Davutoğlu, KRT ekranlarında gündemi değerlendirecek

Gelecek Partisi Genel Başkanı , ekranlarında gündemi değerlendirecek. Saygı Öztürk ve Elif Doğan Şentürk’ün Ahmet Davutoğlu’nu konuk edeceği program, 28 Ekim Çarşamba (yarın)...

Editörün Seçtikleri

İBB’den devrim gibi hamle: 50 yıllık taksicilik değişecek

İBB Meclisi İyi Parti Sözcüsü ve Ulaşım Komisyonu Üyesi Suat Sarı, 6 bin yeni taksi kiralama teklifiyle köklü bir değişime gideceklerini ifade ederek, “Uluslararası...

Real Madrid Shakhtar maç özeti izle

Real Madrid Shakhtar maç özeti. Real Madrid Şampiyonlar Ligi B Grubu’nda Shakhtar takımına 3-2 mağlup oldu. Shakhtar 3 puanı cebine koydu. İşte...

Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı Alpaslan Yıldız: Gemlik ilçe başkanımız ve teşkilatımız görevinin başındadır

Gelecek Partisi Bursa İl Başkanı Alpaslan Yıldız, Gemlik ilçe teşkilatınıdan 30 kişinin istifa ettiği yönündeki haberleri yalanladı. Medya Notu'na...

Mustafa Sarıgül parti mi kuruyor?

Yeni parti kuracağı iddia edilen eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Demokratik Sol Parti'den (DSP) ayrıldığını açıkladı. Sarıgül, Kalplerimiz Türkiye...

İbrahim Turhan’dan AK Gençlik’in ‘Sen Kimsin’ videosuna yorum: Tik-Tok videoları bunun yanında Oscar alır!

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı İbrahim Turhan, AK Parti Gençlik Kollarının geçtiğimiz gün sosyal medya üzerinden servis ettiği ve büyük tepki çeken...