Ana SayfaTürkiyeDolar neden 18 lira oldu? İşin arkasında yine Berat Albayrak mı var?...

Dolar neden 18 lira oldu? İşin arkasında yine Berat Albayrak mı var? Abdullah Güzeldülger’in o sözlerine dikkat

Gelecek Partisi kurucusu, yolsuzlukla mücadelenin önde gelen isimlerinden Abdullah Güzeldülger, TV5 ekranlarında satılan 128 milyar dolar rezerv ve Berat Albayrak hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Muhammed Vefa’nın programında konuşan Abdullah Güzeldülger, “Açıklanan kur garantili mevduat yüksek hızlı bir trenin duvara çarpmamak için acil durum butonuna basmasına benzer. Buna ihtiyaç duyulması çok önemli bir detay. Bu müdahale trene zaman kazandırır. Ancak kalıcı bir çözüm değil. Bunu 1994’te Tansu Çiller de denedi. İnatlaştı. Sonra yüzde 7 binlere çıktı faizler. Halk panik yapmasın diye bankalardaki mevduata da yüzde 100 koruma garantisi verdi.” dedi.

2001 krizini hatırlatan Güzeldülger, “Türkiye’de banka sahipliği bakkal dükkanı gibi lisanslarla cumhurbaşkanının yeğenine, vasat işadamlarına da banka kurma izni verilince bunu ganimet bildiler. Mevduat garantisiyle bankaların içini boşalttılar. Tansu Çiller’in ekonomi profesörüyüm diye ortaya çıkıp yanlış politikalar izlemesi bizi 2001 krizine götürdü. 25 banka battı.” ifadelerini kullandı.

Berat Albayrak göndermesi ve 128 milyar dolar olayı

Bugün yaşadıklarımızın temeli, kökü, yaşadığımız bu korku filminin kaynağı Berat Albayrak’ın faizi ve kuru birlikte düşürmek için 128 milyar dolar dövizi kamu bankalarıyla bir protokol yaparak, Türkiye tarihinde daha önce hiç olmamış bir yöntemle satmasından kaynaklanıyor. Yani siz Merkez Bankası’nın rezervlerini firmalara, bireylere ve yabancılara geçirmiş oldunuz böylelikle.

Merkez Bankası bir oyun kurucu ve oyun yapıcı olması hasebiyle, rezervleriyle güçlülüğünü ortaya koyar. Bu tür kriz durumlarında ülkede güçlü bir Merkez Bankası olduğunda parasal genişlemeler yapabilir. Tekrar onları geri çekebilir.

Bugün çok eleştirdiğimiz Putin bizimle dalga geçiyor. Benim 600 milyar dolarım var, doğal kaynak zenginiyim diyor ama Merkez Bankası’na karışmam da diyor. Putin akıllı bir otokrat. Erdoğan ile arasındaki fark bu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,692TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri