Ana SayfaTürkiyeDolar neden durmadan artıyor? Türkiye ve güvensizlik bunalımı

Dolar neden durmadan artıyor? Türkiye ve güvensizlik bunalımı

Türk lirası bu hafta büyük kayıplar yaşadı. Yabancı finans şirketleri TL'nin yaşadığı değer erozyonunu güven kaybına bağlıyor.

Dolar artışı ve Türk lirasının yaşadığı değer kayıpları haftaya damga vurdu. Yabancı yatırım şirketleri bu durumu Türkiye’ye güvenin azalmasına bağlıyor.

İngiltere merkezli araştırma kuruluşu Economist Intelligence Unit’n yöneticisi Agathe Demarais, TL’nin bu hafta yaşadığı sert kayıpları iki nedene dayandırdı: Yatırımcıların dünya genelinde güvenli varlıklara akını ve Türkiye ekonomisinin pandeminin etkilerini kısa sürede atlatabileceğine olan güvensizlik. Amerikan yayın kuruluşu Cnbc’ye bilgi veren Demarais’e göre Türkiye’de faizin negatif seviyede bulunması, bütçe açığı ve cari açığın büyümesi ve yaşanan kredi patlaması, ekonominin sağlığına dair kuşkuları artırıyor.

Yatırım şirketi Bluebay Asset Management’ten Timothy Ash ise TL satışının yeni bir şey olmadığını, liranın uzun zamandır satıcılı olduğunu belirterek, bununla birlikte kamu bankalarının geçmişte hep döviz satarak piyasaya müdahale ettiğini, ancak bu hafta bilinmeyen bir nedenden ötürü buna ara verdiğini belirtti. Ash, kamu bankalarının piyasaya müdahalesinin boyutları göz önüne alındığında TL’nin artık dalgalı kur olarak tanımlanamayacağını belirterek, “Lira sert şekilde yönlendirilen bir para birimi haline geldi” değerlendirmesinde bulundu.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,703TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri