Ana SayfaTürkiyeDövize endeksli mevduat sistemindeki tasarım hatasını İbrahim Turhan yakaladı

Dövize endeksli mevduat sistemindeki tasarım hatasını İbrahim Turhan yakaladı

Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı Prof. İbrahim Turhan, dövize endeksli mevduat sisteminde tasarım hatası olduğunu belirtti. Turhan yukarı yönlü hareketinde Türkiye’nin kredi risk primini artıracak potansiyele dikkat çekti.

Ünlü ekonomist İbrahim Turhan, yeni kur politikası hakkında kredi riski primi uyarısında bulundu.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın döviz kurlarının artışını azaltmayı amaçladığı öne sürülen yeni ekonomi politikasına ilişkin değerlendirmede bulunan Turhan, Döviz Endeksli Mevduat (DEM) sisteminde döviz kurunun her yükselişinde kredi risk primini (CDS) artıracağını ifade etti.

‘DEM’DEKİ TASARIM HATASI’

Sosyal medya hesabından öngörüsünü anlatan Turhan, “DEM’deki tasarım hatası: Bundan sonra, kurdaki her yukarı yönlü hareket Türkiye’nin kredi riski primini (CDS) artıracak. Öte yandan, CDS arttıkça kur üzerinde yukarı yönlü baskı oluşur. Dolayısıyla kendi kendini besleyen bir sistem kuruldu” ifadelerini kullandı.

‘TL LİKİDİTESİNİN ARTMASI KURDA YUKARI YÖNLÜ BASKI OLUŞTURUR’

“Para politikasındaki tasarım hatası” başlığında değerlendirmelerine devam eden Turhan, “Piyasaya TL’yi döviz swapları ve depoları yoluyla veriyorsanız. Kurdaki artış, parasal genişlemeye yol açacaktır. TL likiditesinin artması ise kur üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturur. Dolayısıyla kendi kendini besleyen bir sistem kuruldu” dedi.

Turhan paylaşımının devamında ise şu ifadeleri kullandı:

İstikrar sağlayıcı önlemlerin temel özelliği piyasadaki döngüleri zıt yönlü etki ile dengelemeleridir. Buna ‘döngü karşıtı (counter cyclical)’ politika denir. Soruna yol açan döngünün etkisini artıran politika yanlıştır. Buna ‘döngü güçlendiren (pro cyclical)’ politika denir. Bunu anlamak için temel makro iktisat bilgisi, akıl ve sağduyu gerekir. Anlaşılan kıtlığı çekiliyor.

Öte yandan Türkiye’nin CDS’si 2021 yılının zirvesini görerek 600 puan oldu.

 

CDS NEDİR?

Kredi risk primi, bir kredinin geri ödenmeme riskinin tespit edilmesini ve bu riske karşı kredinin sigortalanmasını sağlayan bir değerleme enstrümanıdır. Sigorta şirketleri borçların ödenememesi halinde alacaklının alacaklarını sigortalayan bir sözleşme satar ve bu sözleşmenin fiyatı da ülkenin CDS primidir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,711TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri