Ana SayfaDünyaDoymak bilmez açlığıyla Çin Tayvan'ı yutmak için çok hevesli

Doymak bilmez açlığıyla Çin Tayvan’ı yutmak için çok hevesli

Medyanotu çeviri servisi / Çin’in kara bulutları bu kez de Tayvan’ın üzerinde geziyor. Tayvan’ı açıkça ilhak etmek isteyen ve günlerdir Tayvan’ın hava sahasını işgal eden, üst perdeden saldırganca açıklamalar yapan Çin yönetimi, bir kez daha doymak bilmez açlığıyla gündemde.

Çin Komünist Partisi’nin yayın organı olan Global Times, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Tayvan hakkındaki sözlerine geniş yer verdi. Tayvan’da ayrılıkçılar olarak tanımladığı grubun Çin ile Tayvan’ın birleşmesinin önündeki en büyük engel olduğunu söyleyen Cinping, ayrılıkçılara ‘ülkeyi terk edin’ çağrısında bulundu.

2 bin yıllık imparatorluk serüvenine nokta koyan 1911 yılındaki Çin devriminin 110. yıl dönümünde sert mesajlar veren Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Tayvan’da ayrılıkçılar olarak tanımladığı grubun ülkenin bağımsızlığı için en büyük engel olduğunu söyledi.

Çin savaş jetleri, ABD özel birliklerinin Tayvan ordusuna eğitim verdiğinin ortaya çıkmasını üzerine gözdağı için Tayvan hava sahasında çok sayıda uçuk gerçekleştirdi.

Tayvan ile birleşmeyi Çin’in iç meselesi olarak yorumlayan Şi Cinping, “Hiç kimse Çin halkının egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma konusundaki kararlılığını, iradesini ve kabiliyetini küçümsememelidir.” dedi.

Çin Devlet Başkanı’nın konuşmadaki “Tayvan sorunu Çin ulusunun zayıflığından kaynaklanıyor. Yeniden birleşme ve yenilenme bir gerçeklik haline geldiğinde bu sorun çözülecek” ifadeleridikkat çekti.

Tayvan ne diyor?

Tayvan, iki gün boyunca Pekin’in ada yakınlarına rekor sayıda uçak gönderdiğini ve bunun Çin’in birleşme taleplerini vurgulayan bir güç gösterisi olduğunu söyledi.

Tayvan yönetimi Çin’in saldırgan tavrını, “Pekin’in adayı ele geçirmek için güç kullanabileceğine dair uyarı” olarak youmladı.

Çin hafta boyunca 80’e yakın savaş jeti ve bombardıman uçağıyla Tayvan hava sahasında sortiler yaptı.

Çin’in kendin kendini yöneten ada ülkesi olan Tayvan’ı ilhak etmek için daha ne kadar ileriye gidebileceği merak konusu.

Amerikalı analistlere göre Tayvan’ın güvenliği silahlarının büyük kısmını sağlayan ABD’ye giderek daha fazla bağlanıyor.

Öte yandan Batılı ülkeler Tayvan’a egemen ulus statüsü kazandıran her türlü eyleme sıcak bakıyor. Desteklerinin artacağını ifade ediyor. Örneğin Fransız Senatosu’ndan bir heyet büyük bir bölgesel serbest ticaret anlaşmayı için Tayvan’ı ziyaret edecek. Ancak Çin, Tayvan’a egemen ulus statüsü kazandıran her türlü gelişmeye kökten karşı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri