Ana SayfaTürkiyeDSP'li Muammer Aydın kimdir? Adaylıktan neden çekildi?

DSP’li Muammer Aydın kimdir? Adaylıktan neden çekildi?

Aynı zamanda DSP’nin genel başkan yardımcısı olan Muammer Aydın bir hukukçu. Demokrat Sol Parti 31 Mart yerel seçimlerinde Muammer Aydın’ı aday göstermişti. Aydın bugün yaptığı açıklamada istifasını duyurmuş 23 Haziran’daki seçimlere girmeyeceğini belirtmişti.

Uğur Dündar’dan dikkat çeken Muammer Aydın mesajı

Ünlü gazeteci Uğur Dündar, twitter’dan Muammer Aydın’ın istifasını değerlendirdi. Dündar, “Muammer Aydın’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığından istifasından sonra, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal top çevirmeyi bırakıp, AKP’ye katılma kararı alırsa, partisinin bugünkü çizgisine en yakışan eylemi yapmış olur” ifadelerini kullandı.

Muammer Aydın kimdir?

DSP’lilerin aslında çok da yabancısı olmayan bir isim. Muammer Aydın’ın 31 Mart yerel seçimleri ilk adaylığı değil. 2014 yılında da İstanbul’dan Büyükşehir Belediye Başkanlığı içi aday olmuş ancak yüzde 0,1 oy alabilmişti.

Muammer Aydın, 9 Haziran 1953 tarihinde İstanbul, Kadırga’da doğdu. İlköğrenimini İstanbul Kadırga İlkokulu’nda, ortaöğrenimini ise Gedikpaşa Ortaokulu’nda tamamladı.

Pertevniyal Lisesini birdikten sonra 1977 Haziran ayında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1 Mart 1979 tarihinde İstanbul Barosu’na 11170 sicil numarası ile kaydolarak avukatlığa başlamıştır. 1981 yılında yılında ise Aydın Avukatlık Bürosunu kurmuş ve avukatlık mesleğini aktif olarak yapmaya başlamıştır.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında, dernek ve vakıflarda üyelik, Başkan Yardımcılığı ve Başkanlık görevlerini sürdürmektedir.2002-2004, 2004-2006 dönemi İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Sayman Üyeliği, 2006-2008 dönemi, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

27 Ekim 2008 tarihinde İstanbul Barosu Başkanı seçildi.2013 yılı ekim ayında Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı seçildi.30 Mart 2014 seçimlerinde DSP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.Evli ve iki çocuk sahibidir.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz