Ana SayfaTürkiyeDün de bugün de hak, hukuk, adalet! Selam olsun Hocam

Dün de bugün de hak, hukuk, adalet! Selam olsun Hocam

Yıllar önce HADEP binasının polisler tarafından basılmasına en sert tepkiyi gösteren isimlerden biri Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan olmuştu. Bugün benzer bir duruşu sergileyen Ahmet Davutoğlu özellikle Pelikancıların yoğun saldırısı altında.

Ahmet Davutoğlu belediye başkanlarının görevden alınmasına hukuki gerekçelerle karşı çıkarken, “Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Adayların seçime girmesi kanuna aykırı ise Yüksek Seçim Kurulu bunu seçim öncesinde değerlendirmelidir. Elbette seçim sonrasında işlenen suçlara ilişkin de gerekli tedbirler alınabilir. Ancak bunun öncelikle yargı nezdinde hukuki şartları oluşmalıdır.” sözleriyle hukuk vurgusu yaptı.

Erbakan da Davutoğlu ile aynı duruşu sergilemişti

Rahmetli Erbakan da HADEP’lilerin parti binalarına yapılan polis baskınlarına hukuki gerekçelerle karşı çıkmış, “Emniyet kuvvetleri parti binalarına giremez. Bu geçirdiğimiz ara dönemin yasadışı görüntüsüdür. Hangi sebeplerle ve bahanelerle olursa olsun, Anayasa ve yasalarca devletin teminatı altında bulunan siyasi partilerde ancak onu denetleme yetkisine sahip olan kuruluşlar denetleme yapabilir. Emniyet kuvvetleri, partinin daveti ve izni olmadıkça içeriye giremez. Terörle mücadele ekiplerinin yasaları çiğneyerek bu parti genel merkezine yaptıkları tecavüz tamamen yasalara aykırıdır” demişti.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu; Diyarbakır, Van ve Mardin’de büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmalarına ve yerlerine kayyum atanmasına karşı çıkarak, yaşananların Türkiye’de demokrasi algısına zarar verdiğini belirtti.

Pelikancı troller Ahmet Davutoğlu’nun bu sözlerini kısa sürede çarpıtılarak onun teröre destek çıktığı gibi akıl almaz bir algı operasyonuna kalkıştı!

Benzer bir olay 1999 yılında yaşandığında Necmettin Erbakan da bugün Davutoğlu’nun yaptığı gibi halkın iradesine, hukuka referans vermişti.

Kısa adı HADEP olan Halkın Demokrasi Partisi 1999 yılında polis baskınına uğrarken onları en güçlü savunan isimlerin başında Necmettin Erbakan gelmişti:

Kapatılan Refah Partisi’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan, polisin HADEP’e yönelik operasyonlarını “tecavüz” diye nitelendirerek, “Emniyet kuvvetleri parti binalarına giremez. Bu geçirdiğimiz ara dönemin yasadışı görüntüsüdür” dedi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,714TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz