Ana SayfaMagazinDune filmi konusu ne? Kaç tane Dune kitabı var? Dune kitabı ne...

Dune filmi konusu ne? Kaç tane Dune kitabı var? Dune kitabı ne anlatıyor?

Dune filminin konusu ne? Efsanevi ve duygu yüklü bir kahramanın yolculuğu olan “Dune”, kavrayışının ötesinde büyük bir kaderin içine doğmuş parlak ve yetenekli bir genç olan Paul Atreides’in, ailesinin geleceğini güvence altına almak için evrendeki en tehlikeli gezegene seyahat etmesini anlatıyor. Kaç tane Dune kitabı var bu sorunun yanıtı haberin ana başlığında yer alıyor. Dune filmi 22 Ekim tarihinde sinemalarda olacak. Dune filminin konusu ne?

Dune , 20.000 yıl sonrasını konu alıyor. İnsanların evrendeki birçok gezegene yerleştiği ve kolonileştirdiği bizimkinden çok farklı bir çağ.

Dune başlamadan 10 bin yıl önce insanlar düşünen makineler yarattılar ama bu daha iyi bir dünyayla sonuçlanmadı. Düşünen makineler çok güçlendi ve insanlarla aralarında savaş çıktı. Büyük savaş iki nesil sürdü ve ardından gelişmiş bilgisayarlara karşı büyük bir nefret bıraktı. Düşünen makineler yasaklandı.

Dune filmi ne anlatıyor?

Arrakis de olarak bilinen Dune bir çöl gezegenidir. Büyük, sıcak bir kum küresi. Dune evreninde Melanj adı verilen bir baharat vardır. Bu tatlı bir maddedir esasında. Arrakis’te uzun ömür ve parlak mavi gözler gibi bir dizi doğal faydaya sahiptir. Ve zihni canlı tutmak için son derece etkili bir baharattır. Aynı zamanda ışıktan hızlı yolculuk için gereken gücü de yine bu baharat sağlıyor. Dolayısıyla melanjı kontrol eden Arrakis’i de kontrol eder.

İngilizlerin ünlü bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke’a göre Dune Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek şaheser kurgu romandır.

Arrakis, büyük nüfuslu dünyalardan ve ticaret yollarından uzaktadır. Arrakis’in yüzeyi neredeyse tamamen kuru kumul çöllerinden oluşuyordu, bu nedenle gezegenin alternatif adı Dune.

İmparatorun halkı hizada tutmak içni kullandığı sardokarlar onun iradesini kaba güçle temsil eder. Kendilerini hiçe sayıp imparatorları için ölümüne savaşmak için eğitildiler. Vahşen ve terör onların en güçlü silahıdır. 

Arrakis’in yerli sakinlerine Fremenler denir. Mavi gözlüdürler bunun nedeni yukarıda sözünü ettiğimiz baharatlarla ilgili. Bir çöl halkı olarak su onlar için her şeyden daha önemlidir.

Arrakis’in en meşhur hayvanları kum solucanlarıdır. Yerin altında yaşar ve 400 metreye kadar büyüyebilirler.

Dune filmi kaç saat?

Denis Villeneuve tarafından yönetilen film tam olarak 2 saat 35 dakika sürmektedir. Dune filmi 22 Ekim tarihinde sinemalarda olacak.

Dune beyaz perdeye ilk kez David Linch tarafından 1984 yılında uyanlanmış olsa da yeni filminin yönetmeni Denis Villeneuve için Dune serisini filme çekmek büyük bir hayaldi. Kitabı 12 yaşında okumuş olan Villeneuve, anlatıya sadık bir uyarlama yapmak için çok bekledi. Dune filmine daha iyi hazırlanmak için öncesinde Arrival (2016) ve Blade Runner 2049 filmlerini (2017) çekti.

Dune kitap serisi ne anlatıyor?

Dune Yüzüklerin Efendisi, Game Of Thrones gibi destansı anlatılara rakip olan bir fantezi destandır. Dune Frank Herbert tarafından 1965 yılında yazılmaya başlandı. İlk olarak 1984 yılında sinemaya çekildi. Ardından 2000’de mini dizi olarak yayınlandı. Yeni Dune Çöl Gezegeni filminin başrollerinde Timothee Chalamet, Zendaya, Jason Momoa, Oscar Isaac, Josh Brolin oynuyor.

Dune, yeni bir düşman gezegende hayatta kalmaya çalışan Atreides ailesine odaklanıyor. Atreides ailesi, okyanus gezegeni Caladan’ın yöneticileridir ve “Dune”, Patrik Duke Leto’nun (Isaac) İmparator’dan tehlikeli bir çöl gezegeni olan Arrakis’e taşınma görevi almasıyla başlar.

Dune ailesinin ve halkının geleceğini garanti altına almak için evrendeki en tehlikeli gezegene seyahat etmesi gereken parlak ve yetenekli bir genç adam olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor.

Kaç tane Dune kitabı var?

Bugüne kadar yazılmış 6 tane Dune kitabı vardır. Kitapların bütün kopyaları dünyada 15 milyondan fazla satış yaptı.

Aslında Dune Kayıp Gezegen filmi 6 kitaplık bir seriden ilham alıyor. Frank Herbert adlı yazarın kaleme aldığı seri birbirine sıkı sıkıya bağlı epik anlatılardan oluşuyor.

1. Çöl Gezegeni Dune (Dune, Desert Planet)
2. Dune Mesihi (Dune Messiah)
3. Dune’un Çocukları (Children of Dune)
4. Dune’un İmparator Tanrısı (God Emperor of Dune)
5. Dune Sapkınları (Heretics of Dune)
6. Dune Rahibeler Meclisi (Chapterhouse: Dune)

Dune kaç yaş üstü

Dune filminin kaç yaş üstü çocuklar için uygun olduğuna dair henüz net bir bilgi bulunmuyor. Dune filmi 22 Ekim tarihinde sinemalarda olacak.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri