Ana SayfaMagazinDune filmi nerede çekildi? Dune hakkında en az bilinen 5 ‘gizli’ bilgi

Dune filmi nerede çekildi? Dune hakkında en az bilinen 5 ‘gizli’ bilgi

Dune filmi nerede çekildi sorusundan tutunda gizli hikayesi ve kitap serisine kadar film daha yayınlanmadan ibr fenomene dönüştü. Dune filminin konusu, oyuncuları ve elbette epik hikayesi aylardır çok popüler.  Sizler için Dune filmi hakkında bilmeniz gereken 5 az bilinen ‘gizli’ bilgiyi derledik.

Dune hakkında en az bilinen 5 bilgi

1. Besteci Hans Zimmer Dune roman serinin büyük bir hayranı olduğunu hiçbir zaman gizlemedi. Zimmer Dune filminin müzikleri için Christopher Nolan’ın Tenet teklifini geri çevirdi.

2. Dune filminin ikincisi eğer ilk film beklenen başarıyı yakalarsa çekilecek. Denis Villeneuve bir Vanity Fair röportajında, orijinal hikayenin korunmasını ve milyonlarca parçaya ayrılmamasını sağlamak için Dune uyarlamasının iki filme ayrılacağını doğruladı. Bununla birlikte, arka arkaya birkaç film çekmek yerine yalnızca ilk film başarılı olursa ikinci film için start verilecek. Dolayısıyla ilk filmin ne kadar iyi performans gösterdiği çok önemli.

Dune nerede çekildi?

3. Herkes Dune filmi nerede çekildi diye merak ediyor. Caladan’ın okyanus dünyasından sahneleri Norveç’in Stadlandet kentinde çekildi. Ancak Arrakis’in çöl dünyasındaki çöl sahnelerinin çoğu Ortadoğu’da Ürdün ve Abu Dabi’de kameraya çekildi.

4. Frank Herbert’in Dune romanında kitaba sinen İslam kültürü çok nettir. Bu film, yazar Frank Herbert’in hikayesi için, İslam kültürünü kullanmasının sonucu olarak belirgin bir Arap temasına sahiptir.

5. Yönetmen Villeneuve ilk kez yapımcı. Denis Villeneuve ilk kez kendi filmlerinden birinin yapımcılığını yapıyor. Ayrıca küçük bir detay daha. Müzisyen Sting, David Lynch’in Dune: Çöl Gezegeni (1984) filminde Feyd-Rautha rolünü oynamıştı. Ona bu filmde de küçük bir rol için düşünülmüştü. Ancak karakter, 2021 uyarlamasından çıkarıldı.

Filmin konusu

Dune (film), yazar Frank Herbert’in klasik bilim kurgu romanı Dune’dan uyarlandı. Özetle Dune, başka kötü bir aile olan Harkonnens ile karmaşık bir siyasi güç mücadelesi veren Atreides Hanesi’nin oğlu ve varisi Paul Atreides’in çekişmeli hikayesidir. Özellikle, herkes çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü için savaşıyor. Başlı başına kum tepesi tüm galaktik ticaret ve seyahati sağlayan inanılmaz değerli kaynak baharatının kaynağı. Yol boyunca Paul, galaksinin çehresini değiştirebilecek daha büyük bir kadere de rastlar.

Filmin başrolünde yer alan oyuncular

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri