Ana SayfaTürkiyeDünya mazlumlarının sesi Cumhur İttifakı'nın Doğu Türkistan zulmü sürüyor!

Dünya mazlumlarının sesi Cumhur İttifakı’nın Doğu Türkistan zulmü sürüyor!

Çin'in Türklere ve müslümanlara uyguladığı zulmü protesto eden Doğu Türkistanlılar gözaltına alındı

Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı sistematik işkence ve asimilasyon protesto etmek için Çin Konsolosluğu önünde toplanan Doğu Türkistanlılar, polis tarafından gözaltına alındı.

Yaklaşık bir aydır eylemlerini sürdüren ve seslerini duyurmak için her gün İstanbul’daki Çin Konsolosluğu önünde toplanan göstericiler, bugün polis müdahalesiyle karşılaştı.

Ellerinde döviz ve pankartlarla Çin Konsolosluğu yakınında toplanan Uygur Türkü müslümanlar uzun süredir haber alamadıkları aile ve yakınlarının durumunu öğrenmek için bugün de protestolarını sürdürdü.

Erdoğan’a çağrı

Eyleme destek veren Doğu Türkistan alimlerinden Mahmud Muhammed, dört yıldır Türkiye’de yaşadığını ve bu süre içerisinde kardeşlerinden ve yakın akrabalarından herhangi bir haber alamadığını, bunların akıbetini öğrenmek için Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğuna ulaşmak istediklerini belirterek, “Ailelerimizin serbest kalmasını ve kampların kapatılmasını istiyoruz.” dedi. Muhammed, Çin’deki kampların kapatılması ve yakınlarının serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.

Polis müdahalesi

Çin’in Sarıyer’de bulunan konsolosluğu önünde toplanan kalabalık, bugün polis müdahalesiyle karşılaştı.

Soykırımı protesto eden Doğu Türkistanlılar polis tarafından gözaltına alındı.

Taha Ün: Bunlar, “Tanrı Dağı kadar Türk” ve “Hira Dağı Kadar Müslüman” olanların iktidarında oluyor

Gelecek Partisi İletişim Danışmanı Taha Ün de, konuyu kişisel sosyal medya hesabına taşıyarak polisin tutumunu eleştirdi.

Doğu Türkistanlıların derdest edildiği görüntüleri paylaşan Ün, “Bunu da yaz tarih!.. bu görüntüler “Tanrı Dağı kadar Türk” ve “Hira Dağı Kadar Müslüman” olanların iktidarında oluyor!” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri