Ana SayfaTürkiyeDüz Dünyacılar ile AK Parti arasında nasıl bir fikir akrabalığı var?

Düz Dünyacılar ile AK Parti arasında nasıl bir fikir akrabalığı var?

Ünlü ekonomist İbrahim Turhan, ‘düz Dünyacı’ olarak bilinen ünlü akımın dayandığı çelişik fikirsel temelle, AK Parti hükümetinin özellikle son yıllarda saplandığı ekonomik bataklık arasında bazı kesişimler olduğunu belirtti.

Düz Dünyacıların savunduğu fikirler konusunda kısa bir özet yapan Turhan, “Komplo teorileri ile şekillenmiş zihinler demokrasinin, özgürlüğün ve barışın da düşmanı” ifadeleriyle hükümetin enflasyon ya da Amerika Merkez Bankası hakkındaki fikirlerine dikkat çekti.

İşte Prof. İbrahim Turhan’ın twitter’dan paylaştığı o ilginç analizi…

“Düz Dünya” adlı bir akım var. Dünya düz ve sabit duruyor. NASA, gerçekleri saklamak için gizli güçler tarafından kurulmuş. Hükümetler bu komplonun parçası ve insanlar yalanlarla kandırılıyor. Dünya’nın yuvarlak olduğuna ilişkin bütün deliller uydurulmuş bir kurmacadan ibaret.

Akımın öncülerinden Mark Sargent; bu büyük komplonun ne amaçla yapıldığına; “düzenlerini sürdürüp çıkar sağlamak için yuvarlak Dünya yalanını uydurdular; en yetkili kişiler, başkanlardan bile yetkililer, çok zenginler, perde arkasından dünyayı yönetenler” yanıtını veriyor.

Aristoteles ve Eratosthenes’in M.Ö. 3’üncü yy.’da Dünya’nın yuvarlak olduğunu ilk kez kanıtlamasından beri üretilmiş onca somut delil ya da bilimsel bulgu, buna inananları ikna edemiyor.

Kesin inançlılar.

Bilimin öngördüğü evren ve Dünya modelini tehdit olarak algılıyorlar.

Düz Dünyacılara göre; “düz Dünya, tesadüf eseri bir topun üzerinde uzayda süzülen maymunlar olmadığımızı ve insanın bir anlam taşıdığını” ifade ediyor. Yani temel sorun, nesnel gerçeklerin öznel yargılarla, tercihlerle ve dünya görüşüyle çelişmesi.

Düz Dünya ile bağlantılı bir diğer teori, Dünya’nın bilimin söylediğinden çok daha genç olduğuna inananların oluşturduğu “Genç Dünya” akımı. Buna göre Dünya’nı yaşı 6.000 ila 10.000 yıl arası. İddialarını başta Eski Ahit, kutsal metinlerin literal/lafzî okumasına dayandırıyorlar.

20’inci yy.’da radyometrik tarihlendirme yönteminin geliştirilmesiyle Dünya’nın ve Güneş sisteminin yaşının 4,5 milyar yılın altında olmadığı kesin olarak kanıtlandı. Yeryüzündeki ilk yaşam formlarının izleri ise 3,4 milyar yıl öncesine dayanıyor.

Yargılar gerçeklerle çelişiyor.

Bu akımlar sadece bir grup tuhaf komplo teorisi bağımlısının fantezisinden ibaret değil.

İnsanlık açısından büyük bir tehdit. Bulaşıcı hastalıklarla mücadeleden küresel iklim krizine kadar birçok alanda bilimsel çabaları baltalayan tehlikeli bir anlayışla karşı karşıyayız.

Komplo teorileri ile şekillenmiş zihinler demokrasinin, özgürlüğün ve barışın da düşmanı.

Popülist siyaset ve otoriter liderliğin yükselmesi ile birlikte büyüyen bu dalga; farklılıklara karşı hoşgörüsüzlüğü, yabancı düşmanlığını ve nefret dilini de beraberinde getiriyor.

Yakın çevremizde; Lozan anlaşmasının Türkiye aleyhine gizli maddeleri olduğu iddiasından Merkez Bankası’nın kontrolünün küresel finans güçlerinin elinde olduğuna kadar çok sayıda benzer safsataya tanık oluyoruz.

Akla zarar iddialar bunlar… ve Düz Dünya ile akrabalıkları var.

Enflasyona neyin sebep olduğu, faiz-enflasyon ilişkisi birçok somut bulguyla kanıtlanmış olduğu halde aykırı fikirler ekonomi politikasını belirliyor diye  haklı olarak dert ediyoruz.

Sorunun temeli ise çok daha derinde ne yazık ki.

Sadece siyasal değişimle çözülmez.

Eğitim şart!

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri