Ana SayfaTeknolojiDünyanın 5G'li ilk telefonu Moto Z3 test edildi

Dünyanın 5G’li ilk telefonu Moto Z3 test edildi

Teknoloji artık baş döndüren bir hızla ilerliyor. 2G, 3G son olarak da 4G derken şimdi 5G ile hayal dahi edemeyeceğimiz bir hızda yani teorik olarak 1GHZ hızlara ulaşabilen bir hızdan söz ediyoruz. 4G teorik olarak 150 mbps ile 300 mbps hızlarına ulaşan aynı anda görüntülü görüşmeyi sağlayan ve verileri çok hızlı bir şekilde yükleyen veya indiren bir hızdır. 5G ise 1Gbps ile 10 Gbps hızlara ulaşan aynı zamanda nesnelerin interneti dediğimiz (Internet of Things) yapay zekanın makinelerle haberleşmesi ile insan yaşamını kolaylaştıran bir etkenden bahsediyoruz.

5G testi yapıldı

Dünyanın önde gelen teknoloji haber sitelerinden Techradar canlı 5G testini 5G’li Moto Z3 telefonunda gerçekleştirdi. Kullanılan milimetre dalga teknolojisi genellikle sinyal yakalamakta zorlandı. The Raid: Redemditon adlı filmi indirmek istediğimizde 446 MB’lık bir hızla ve dışarıda yağmur yağdığını da hesaba katarsak 2 dakika 30 saniyede indirdi. Bazen de hızı 59.9 Mbps kadar düştü.

Uçak modu açılıp kapandığında

Techradar editörleri uçak modunu açıp kapadığında ani bir hız düşüşü yaşadı. Editörlerin bu anda hiçbir şey indiremedikleri görüldü. Techradar editörleri için bu anlar tam bir işkenceydi.

Techradar editörleri bu kez bulunduğu yeri terk edip başka bir yerde test yapmak için farklı bir markete girdi ve burada bırakın 5G’yi 4G hızlarına bile ulaşamadı. Bu nedenle Moto Z3 telefonu alıp yürüyüşe çıktılar. 5G çeken bir yere geçtiler. Burada ise yapılan teztlerde telefon. 448 Mbps hızına ulaştı.

Editörler şu an dünyanın en ünlü oyunlarından biri olan PUBG mobil oyununu indirdiler. Oyun 4 dakika 30 saniye indi. Bu kez aynı oyunu 4G ile indirmeyi denediler ve bu kez 6 dakika 8 saniye sürdü. Yani aralarında çok fark yoktu.

Güvenlik açısından 5G 4G ‘ye nazaran iyi veya kötü olabilir bunu şu an için kesin bir şekilde bilemeyeceğiz. Ama yaygınlaştığında ulaşması planlanan hızlar bakımından oldukça çarpıcı olacağı kesin gibi görünüyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz