Ana SayfaSporDünyanın en ünlü maratonları hangileri? Boston Maraton ve daha fazlası

Dünyanın en ünlü maratonları hangileri? Boston Maraton ve daha fazlası

Dünyanın en ünlü maratonları hangileri? Boston Maratonu neden dünyanın en iyisi? Dünyanın en büyüğü olan Boston Maratonu, Nisan 2019’dan bu yana ilk kez geri döndü. Harika bir yarış tarihine ev sahipliği yapan Boston Maratonu 1897 yılından beri her sene koşuluyor. Bu yönüyle dünyanın en eski maratonudur.

Maratoncular, kendilerini başlangıç çizgisine getirecek otobüslere binmek için Boston Halk Bahçeleri’nden geçiyor. Maratoncuların arasında ilk kez Boston Maratonu’nda koşan 43 yaşındaki Mandar Ananda da var. “Biraz gergin ve endişeliyim – hiç bu kadar büyük bir yarışta koşmadım.” sözleriyle anlatıyor heyecanını.

Amerika’nın üç büyük maratonunun geri dönmesi için yaklaşık iki yıl bekledikten sonra, hem koşucular hem de hayranları büyük heyecan duyuyor. 

Chicago maratonu, dünyanın en büyük altı maratonundan biri. Sadece biraz daha küçük ölçekli. Yine de en hızlılardan biri olarak ününü sürdürüyor.

Boston’da gri, nemli ve serin bir sabah. Bazı maratoncular, çiseleyen yağmurun durmuş olmasına rağmen, otobüse giderken siyah plastik çöp poşetleri veya pançolar giyiyor.

Bu yılki Boston Maratonu, insanların alıştığı etkinlikten çok farklı. Organizatörler, aşırı kalabalığı azaltmak için yarışçı sayısını azalttı. Bu da doğal olarak Boston Maratonu’na katılmanın şartlarını zorlaştırdı. Boston, tüm katılımcıların standart, yaşa göre ayarlanmış bir süreyi karşılamasını gerektiren tek büyük maratondur.

Pandemi nedeniyle 18 ay ertelenen Boston Maratonu, bu yıl 125. yıl dönümünü kutlayarak geri döndü.

Yarış, NBC Sports Network kanallarından canlı yayınlanıyor.

Dünyanın en ünlü maratonları hangileri?

Tokyo, Chicago, Boston, New York, Londra ve Berlin maratonları dünyanın en ünlü ve adından söz ettiren maratonları olarak bilinirler.

Bugün artık yılda 800’e yakın maraton düzenlense de dünya çapında en büyük ilgiye ve üne sahip 6 tane özel maraton var. Tokyo, Chicago, Boston, New York, Londra ve Berlin maratonları.

  1. Boston Maratonu özellikle 1897’yle tarihlenen başlangıcı ve prestijiyle en ünlü maratonlar sıralamasında başı çekiyor.
  2. İlk kez 1981’de düzenlenen Londra Maratonu her yıl 40 bine yakın koşucuya ev sahipliği yapıyor. 
  3. Berlin Maratonu, tarihin en iyi üç derecesine ev sahipliği yaptı. Örneğin Kenyalı Eliud Kipchoge, 2018’de 2:01:39’luk derecesiyle dünya rekoru kırdı.
  4. İlki 18 Şubat 2017’de koşulan Tokyo Maratonu her yıl şubat ayında düzenlenen 42.2 kilometrelik bir yarıştır. Tokyo dünyanın en büyük 6 maratonu içinde en son kurulanıdır.
  5. Chicago Maratonu her yılın ekim ayında düzenlenir ve uzunluğu 42.2 kilometredir. Maratonun rotası şehir merkezindeki Grant Park’la başlar, Loop’tan geçer ve şehir merkezine dönmeden önce Kuzey yakası ve Grant Park’ta sona ermeden önce şehrin Batı ve Güney taraflarından geçer. Bitirici sayısına göre dördüncü en büyük yarıştır. Maraton 45 bin koşucu ile sınırlıdır.
  6. New York Şehir Maratonu dünyanın en çok katılımcıya sahip maratonları arasında başı çeker. Her yılın kasım ayında düzenlenir.  İlk maraton 1970 yılında yapıldı. 2017 yılında 52.627 kişi maratonu bitirmeyi başardı. 1970 yılından beri koşulan maraton sadece iki kez iptal edildi. Bunlardan biri Sandy Kasırgası nedeniyle 2012’de diğeri de pandamı nedeniyle geçen yıl.

2021 Boston Maratonu kazananlar

Erkekler tekerlekli sandalyesi: Marcel Hug, İsviçre

Kadın tekerlekli sandalyesi: Manuela Schär, İsviçre

Erkekler elit: Benson Kipruto, Kenya

Kadın elitleri: Diana Kipyogei, Kenya

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri