Ana SayfaDünyaDünyanın umut bağladığı aşıdan kötü haber: Klinik denemeler durduruldu

Dünyanın umut bağladığı aşıdan kötü haber: Klinik denemeler durduruldu

AstraZeneca, bir denekte “açıklanamayan” bir hastalığın görülmesinin ardından Koronavirüs aşısıyla ilgili tüm klinik denemelerini durdurduğunu açıkladı.

AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği aşı, sonuca en yakın adaylardan biri olarak görülüyordu. Klinik denemelerin durdurulması aşının yıl sonunda kullanıma hazır olacağı umutlarını kararttı.

Klinik denemeleri güvenlik verilerinin bağımsız bir komite tarafından incelenmesi için gönüllü olarak durdurduklarını duyuran Astrazeneca, hastalanan kişinin durumu hakkında incelemeleri hızlandırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Açıklamada, “Bu, klinik denemelerde potansiyel olarak açıklanamayan bir hastalık yaşandığında yapılan rutin bir hamledir” denildi.

Bahsi geçen hastalığın ne olduğu ve ne zaman meydana geldiği açıklanmadı. Haberi ilk duyuran Stat News’un aktardığına göre hastanın iyileşmesi bekleniyor.

New York Times’ın konuya yakın bir kaynağa dayandırdığı haberine göre Britanya’daki bir hastanın omuriliğini etkileyen bir ilhtilaplanma görüldü.

Kararın açıklanmasının ardından ABD’de AstraZeneca’nın hisseleri yüzde 8’den fazla değer kaybetti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri