Ana SayfaTürkiyeEfsane komutanlar Zekai Aksakallı ve Metin Temel kadrosuzluktan emekli edildi! İşte YAŞ...

Efsane komutanlar Zekai Aksakallı ve Metin Temel kadrosuzluktan emekli edildi! İşte YAŞ kararları

YAŞ kararlarının ardından 15 Temmuz’un kritik isimlerinin emekliye ayrıldığı öğrenildi. Orgeneral Metin Temel ile 2. Kolordu Komutanı Zekai Aksakallı kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi. 15 Temmuz kanlı darbe kalkışmasının ardından Metim Temel’e susturucularla suikast planlandığı ortaya çıkmıştı. Zekai Aksakallı ise, o gece Semih Terzi için Ömer Halisdemir’e ‘vur’ emri vermişti.

30 general ve amirale emeklilik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı Yüksek Askeri Şura kararları açıklandı. 17 general ve amiral bir üst rütbeye terfi ederken, 30 general ve amiral de kadrosuzluk nedeniyle emekli edildi.

Öğlen saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan Yüksek Askeri Şura toplantısında alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı. Buna göre Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal’ın görev süreleri 1 yıl daha uzatıldı.

Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay, general ve amiralliğe yükseltildi. 35 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 294 albayın görev süreleri ise iki yıl uzatıldı. 30 general/amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi. 226 olan general/amiral sayısı 30 Ağustos itibarıyla 247 olacak.

Kimler terfi etti?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda Korgeneral Metin Gürak orgeneralliğe, Tümgeneral Veli Tarakcı korgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda Koramiral Ercüment Tatlıoğlu oramiralliğe, Tümamiral Aydın Şirin koramiralliğe terfi ettirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda tuğgeneraller Zorlu Topaloğlu, Tevfik Algan, Halil Soysal, İdris Acartürk, Zorlu Topaloğlu, Muammer Alper, Emre Tayanç, Hakan Öztekin, Davut Ala ve Sıtkı Varlı tümgeneralliğe; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda tuğamiraller Ayhan Gedik ve Mustafa Kaya tümamiralliğe; Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda tuğgeneral Yaşar Kadıoğlu ve Hüseyin Duman tümgeneralliğe terfi ettirildi.

TEMEL İLE AKSAKALLI EMEKLİ EDİLDİ

YAŞ kararları kapsamında, Orgeneral Metin Temel ile 2. Kolordu Komutanı Zekai Aksakallı kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri