Ana SayfaTürkiyeEkonomide milliyetçi söylem geliştirip, sonra memleketin pasaportunu 250.000 dolara satıyorsunuz

Ekonomide milliyetçi söylem geliştirip, sonra memleketin pasaportunu 250.000 dolara satıyorsunuz

Gelecek Partisi (PİK) Politika İzleme Kurulu Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan, PİK Ticaret Politikaları Başkanı Mustafa Mente ve Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Rota, TV 5’te ekonomi yazarı İbrahim Kahveci ve Hasan Basri Akdemir’in Ekonomi ve Ötesi adlı programına konuk oldu.

Ekonomi gündeminin konuşulduğu ve çarpıcı rakamlarla örneklerin verildiği programda hükumetin ekonomi politikaları da ele alında

Türkiye’nin en önemli sorunu enflasyon ve işsizlik

Enflasyon ve işsizliğin Türkiye’nin ekonomideki en önemli sorunu olduğunun altını çizen Kerim Rota, “Yüzde 10 üzerindeki enflasyon neredeyse artık hiç görülmeyen bir hastalık. Şöyle düşünmek lazım, hani nasıl kızamık belli bazı ülkelerin hastalığı, bir yerde görülmüyor, çaresi bulundu, çoğu ülke artık bunun ne olduğunu bile bilmiyor. Enflasyon da böyle bir şey dünyada. 190 tane ülkeden Yüzde 10’un üzerinde enflasyonu olan dünyada 10 – 15 tane ülke kaldı. Avrupa’nın göbeğindeki Türkiye de bu ülkelerden bir tanesi. Enflasyon yüzde 25’ten 12’lere 11’lere indik denilmesini ve bununla övünülmesini utançla karşılıyoruz.” dedi. Rota, Yüzde 5-6’nın üzerindeki enflasyonun halka yapılacak en büyük kötülük olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı önce oku atıp sonra hedefi çiziyor

Gelecek Partisi (PİK) Politika İzleme Kurulu Hazine ve Maliye Politikaları Başkanı Serkan Özcan, hükumetin hedef ve tahmini aynı şeymiş gibi yansıtıp, rakamlarla oynadığına değindi. Serkan Özcan, “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, hükumetle birlikte ortak karar almak suretiyle 2006 yılından bu yana enflasyon hedeflemesi rejimi uyguluyor. Türkiye’de 2006 yılından beri enflasyonda sadece tek bir hedef var; yüzde beş. Yüzde on iki patlattığınız enflasyonda yaptığınız tahmin. Sizin tutturduğunuz hedef değil; tahmin. Siz tahmin tutturdunuz. Yani, aslında Hazine ve Maliye Bakanının ya da hükumetin yüzde 11,84 ile övündüğü şey oku atıp daha sonra hedefi çizme meselesi. Yüzde beşlik enflasyon hedefi var Türkiye’nin son on üç, on dört senedir ve Türkiye ısrarlı bir biçimde hala yüzde beş enflasyonu tutturacağını vaat ediyor, bunu sadece bir kez başarmış olsa bile.”

Memleketin güzel pasaportunu 250.000 dolara satıyorsunuz

Serkan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü. “Bu hamaset siyaseti. Ekonomide, sözde çok milliyetçi bir tavır koyup, memleketimin güzel pasaportunu 250.000 dolara ev alana veriyorsunuz. Özcan, sözlerine şöyle devam etti. “Bu kafayı karıştıran, hakikati yok etme üzerine kurulu siyaseti yaptığınız zaman toplumsal reaksiyon da yetersiz kalıyor. Biz tarihimizde çok nadir görülmüş bir korku ortamında siyaset yapıyoruz. Hepimiz biliyoruz, herkes biliyor. Rahat konuşamıyorsunuz. Fısıltı halinde iki arkadaş konuştuğunuz şeyi bir toplulukta olduğunuz zaman bu kim diye bakıyor. İnsanlar yarın başıma ne gelir diye düşünüyor. Ekonomi yazısı yazan yılların bankacısı bir insanı hedef gösterebiliyorsunuz. Ekonomi kötü diyene terörist diyorsunuz. Yani illüzyon siyasetinizi gerçekleştirebilmek için kendinize gerekli bütün tedbirleri alıyorsunuz. Bunun üzerine bir de hamaset ve aslında çok da zor zamanlarda sığındığınız beka meselesini ortaya koyuyorsunuz. Ondan sonra toplumsal reaksiyon doğal olarak bastırılmış hale geliyor.”

Bu iş Power Point şovuyla olsaydı sonra terlemezdiniz

PİK Ticaret Politikaları Başkanı Mustafa Mente de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı işaret ederek, “Bu iş Power Point şovuyla olsaydı sonra terlemezdiniz. Sağlam bir programınız olursa kimse sizi terletemez ama program olmayınca terlersiniz. Bir tarafta yaptığınız şov öbür tarafta yine terletir sizi. Demek ki bizim oturaklı bir programa ihtiyacımız var, kendi içinde öncelikleri olan. Her tarafa teşvik vereceğiz. Öyle bir şey yok. Herkese teşvik verince zaten kimseye teşvik vermemiş olacaksınız. Hangi sektörlere hangi alanlara öncelik vereceksiniz. Zaten sınırlı kaynağınız var. Odak alanlarını belirlemeniz gerekiyor. Bence en önemli şey bu. Sonrasında bunu yetkin bir insan kaynağıyla yapmanız gerekiyor. Hikaye, program, insan kaynağı.”

Programın tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,692TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri