Ana SayfaTürkiyeEkonomist İbrahim Turhan, 2021’de her 100 liralık vergimizin 20’sinin borç faizi ödemelerine...

Ekonomist İbrahim Turhan, 2021’de her 100 liralık vergimizin 20’sinin borç faizi ödemelerine gideceğini açıkladı

Ekonomist İbrahim Turhan, hükümetin Türkiye’yi soktuğu faiz sarmalını eleştirdi.

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtiğinden bu yana sürekli artan cari açık, dış borçlar ve borç faizleriyle fakirleşiyor. Enflasyon milletin cebini yakarken, döviz ve altın rekor üstüne rekor kırıyor.

Türkiye’nin faiz ödemeleriyle ilgili çarpıcı bir veri paylaşan Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı Ekonomist İbrahim Turhan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiği günden bu yana Türkiye’nin ödediği borç faizlerinin iki katına çıktığını belirtti.

Türkiye’de ödenen her 5 lira verginin birinin devletin borç faizi ödemelerine gider hale geldiğini söyleyen Turhan, “Hükümet faizle bayağı iyi mücadele etmiş” dedi.

Turhan, şu açıklamalarda bulundu:

Devleti meşru kılan, devlet otoritesiyle zorbalığı birbirinden ayıran, hukuki güvence gibi, bütçe hakkı gibi ilkelerdir. Çağdaş devletin bütçe hakkıyla birlikte en temel belirleyici ilkesi hukukun üstünlüğüdür.

Geçen hafta her ikisi de darbe aldı.

Hükümetin ekonomi ile ilgili üzerinde en çok durduğu konu faiz. Merkez Bankası bağımsızlığı yok edildi, yedek akçesi ve milyarlarca dolar rezervi sorumsuzca eritildi, yurt dışı TL piyasası kurutuldu, Hükümetin ilan edildiği gün 4,70 olan USD/TL kuru bugün 7,90’ı aşmış durumda.

Bütün bunlar, faizle mücadele gerekçesiyle yapıldı. 2021 yılında vergi gelirlerinin beşte biri devletin borç faizi ödemelerine gidecek. Bu oran Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçmeden önceki yıl onda bir düzeyindeydi. Hükümet faizle bayağı iyi mücadele etmiş !..

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri