Ana SayfaTürkiyeEkrem İmamoğlu müjdeledi: İBB'den öğrencilere 40 bin tablet

Ekrem İmamoğlu müjdeledi: İBB’den öğrencilere 40 bin tablet

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ihtiyaç sahibi 40 bin öğrenciye tablet dağıtılacağını duyurdu

İBB, ihtiyaç sahibi öğrenciler için 40 bin tableti dağıtmaya başladı. Dağıtım öncesi konuşan Ekrem İmamoğlu ilk kolinin yüklemesini de kendisi yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, uzaktan eğitime katkıda bulunmak amacıyla 40 bin tableti ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya başladı.

İBB Başkanı İmamoğlu, “Çocuklarımız, EBA sistemi ile eğitim alıyorlar. Bu konuda imkanı olan var, olmayan var. Türkiye’nin her noktasında internet erişimine ulaşmak ne yazık ki mümkün olmadığını görüyoruz. İstanbul, büyük bir metropol. Elbette Türkiye’nin birçok yeri, kırsalı da mağdur. Metropollerin mağduriyet konusunda daha şanslı olabileceği düşünülebilir. Ne yazık ki hem yoksulluk verileri hem de İstanbulumuzun özellikle belli mahallelerindeki insanların yaşadığı travmalar, işsizlik, yoksulluk aynı zamanda çocuklarımıza, gençlerimize yansıyan sonuçlara ne yazık ki sebep oldu” ifadelerini kullandı.

Ders her zaman televizyonla olmuyor

Vatandaşların yaşadığı mağduriyet sürecine katkı sunmaları gerektiğinin bilincinde olduklarını kaydeden İmamoğlu,  “Çünkü ders, her zaman televizyonla olamıyor. Yanı sıra duyuyoruz ki, ebeveynlerinin telefonları üzerinden dersleri anlamaya, dinlemeye çalışan gençlerimiz var” dedi.

Dağıtımını yapacakları tabletlerin alımı sırasında göz önünde bulundukları kriterleri anlatan İmamoğlu, “Arkadaşlarım, bunun başka boyutlarına da eğildiler. İstanbul’un ne yazık ki bazı konularda altyapısı henüz olmamış, tanımlanmamış yerleri bile var. İki türlü erişimin sağlanmasının; yerine, konumuna ve ihtiyaca göre daha etkili ve doğru bir iş olacağına karar verdiler.

Onlardan birisi direkt Wi-Fi üzerinden, diğeri de SİM kart ile bağlanmayı doğru buldular. Dolayısıyla iki çeşit tablet alındı. Bugün başlangıcını yapacağımız 40 bin tabletin yarısı Wi-Fi sistemiyle, yarısı sim kart sistemiyle çalışacak” dedi.

1700 aileye 2 tablet verilecek

İmamoğlu, dağıtımların direkt ailelere, Sosyal Hizmetler birimi ekiplerince gerçekleştirileceğini anlattı. İmamoğlu, “Evlerine gidilecek ya da belli noktalara, tespit edilen aileler davet edilerek kandillerine emanet edilecek. Sosyal incelemesi net olarak yapılmış, tespit edilmiş ailelere gönderilecek” diye konuştu. Eğitim gören çocuk sayısı 3’e kadar olan ailelere 1, fazla olan ailelere ise 2 tablet dağıtılacağını söyleyen İmamoğlu, “Bu nedenle 1700 aileye, 2 tablet verilecek” dedi.

Dağıtımların Mart sonu, Nisan başı itibariyle bitirilmesinin planlandığını kaydeden İmamoğlu, “Gücümüz oldukça, vatandaşımız hangi konuda eksiklik hissediyorsa, özellikle yoksulluğun yoğun yaşandığı bu dönemde, bu sürecin devam edeceğini de ön gördüğümüz bir ortamda yanlarında olduğumuzu belirtmek isterim” diyerek hayırsever vatandaşlardan bu kapsamda gelecek katkılara da kapıların açık olduğunu aktardı.

İmamoğlu kolileri kendisi yükledi

İmamoğlu, “Umarım bu zor günleri, hep beraber, büyük bir dayanışmayla, özveriyle, şeffaflıkla, doğru bir sistemle, en doğru bir biçimde atlatırız diye umut ediyorum” dedi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Yavuz Saltık ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Erol Özgüner’in eşlik ettiği İmamoğlu, tabletlerin içinde olduğu kolilerin araçlara ilk yüklemesini de kendisi gerçekleştirdi. Toplam 40 bin tablet, İBB’den sosyal yardım alan ailelerin ilkokul, ortaokul ve liseye devam eden çocuklarına ulaştırılacak. 4 çekirdekli Android ve uzun pil ömrüne sahip tabletlerle, İstanbullu öğrencilerin eğitimlerine destek sağlanacak.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri