Ana SayfaDünyaEl Salvador'dan flaş Bitcoin kararı

El Salvador’dan flaş Bitcoin kararı

El Salvador'da ABD Doları'nın yanı sıra Bitcoin de para birimi olarak kullanabilecek

Kripto para birimi Bitcoin ilk defa bir ülkenin resmi parası olarak kabul edildi. Resmi para birimi olarak ABD dolarını kullanan El Salvador’da meclis, Bitcoin’i de yasal para birimi tanıdı.

El Salvador meclisinde yapılan oylamada dünyada ilk niteliğinde bir karar çıktı. Orta Amerika ülkesi El Salvodar’da Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesi teklifi, kongre tarafından onaylandı.

Böylece El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk devlet oldu. 6,5 milyon nüfuslu Orta Amerika ülkesi, ABD Doları’nın yanı sıra Bitcoin de yasal para birimi olarak kullanabilecek.

El Salvador meclisindeki oylamada 62 evet, 19 hayır ve 3 çekimser oy çıktı.

Artık ülkede her yer Bitcoin’i yasal olarak kabul etmek zorunda kalacak. Devlet Başkanı Nayib Bukele, oynaklığı fazla olan Bitcoin’de yaşanacak kayıpları engellemek için anında dönüşüm imkanı sağlanacağını söyledi.

Ayrıca El Salvador hükümeti, ilerleyen günlerde planlarını konuşmak için IMF ile buluşacak.

Bukele: El Salvador dünyanın en önemli para merkezlerinden biri haline dönüşecek

Nayib Bukele, tasarıya ilişkin “Bu yüzden kampanya vaadimi fiilen gerçekleştiriyorum. Bitcoin yasallaştığı taktirde El Salvador dünyanın en önemli para merkezlerinden biri haline dönüşecek” demişti.

Bukele, yasanın El Salvador halkına istihdam oluşturacağına da vurgu yaparak, “Gelecek hafta El Salvador’da Bitcoin’i yasal şekle dönüştürecek bu öneriyi Kongre’ye göndereceğim. Kısa vadede bu gelişme istihdam yaratacak ve kayıtlı ekonomi dışındaki binlerce insan için finansal katılımı teşvik etmeye yardımcı olacak” ifadesini kullanmıştı.

Yurt dışında yaşayan El Salvadorluların yılda ülkelerine 6 milyar dolar gönderdiklerini dile getiren Bukele, Bitcoin sayesinde para gönderimini kolaylaştıracaklarını ve bir milyondan fazla düşük gelirli ailenin değişiklikten fayda sağlayacağını kaydetmişti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,705TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri