Ana SayfaTürkiyeElif Çakır: O fotoğraf siyasallaşan yargımızın fotoğrafıydı

Elif Çakır: O fotoğraf siyasallaşan yargımızın fotoğrafıydı

Karar yazarı Çakır, çok tartışılan fotoğrafı köşesine taşıdı.

Karar yazarı Elif Çakır, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın nikah defterini imzalar imzalamaz eşi ve nikah şahitleri ile birlikte Beştepe’ye giderek Erdoğan’la poz vermesini köşesine taşıdı.

Çok tartışılan kareyi “siyasallaşan yargımızın vehametinin fotoğrafı” olarak yorumlayan Çakır, bunun yalnızca bir başsavcının düğün hatıra fotoğrafı olmadığını söyledi.

Hakim ve savcıların tarafsız olmaları gerektiğini söyleyen Çakır, Türk Yargı Etiği İlkeleri’ni ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 62. maddesinde yer alan “Yaptıkları işler veya davranışlarıyla görevini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısını uyandırmak, hatır ve gönüle bakarak veya kişisel duygulara kapılara görev yaptıkları kanısını uyandırmak” şeklindeki disiplin cezası gerektiren hususu hatırlattı.

Çakır, ABD’de dönemin başkanı Obama’nın Senato’ya geldiğinde herkes ayağa kalkarken sadece yüksek yargıçların ayağa kalkmadığı, bütün salon Obama’yı alkışlarken yargıçların alkışlamadığı meşhur fotoğrafı da hatırlattı.

Çakır, “Bizim yargımız hiçbir zaman tam anlamıyla bağımsız ve tarafsız olmamıştı evet ama siyaset kurumunun yargıyı bu kadar kuşattığı, yargının bu kadar siyasallaştığı, yargıçların bu kadar partizanca davrandığı bir dönem hiç olmamıştı” dedi.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri