Ana SayfaTürkiyeElif Çakır: Yargı sistemine bir şey söylemeyen Adalet Bakanı çıkıp mahkemeleri etkilemeye...

Elif Çakır: Yargı sistemine bir şey söylemeyen Adalet Bakanı çıkıp mahkemeleri etkilemeye kimsenin yetkisi yoktur açıklaması yapıyor

Karar yazarı Elif Çakır, Adalet Bakanı Gül’ün açıklamaları üzerine çarpıcı yorumlarda bulundu.

Karar yazarı Elif Çakır, bugünkü köşesinde Abdulhamit Gül’ün “Kimsenin mahkemeleri etkilemeye, tesir altına almaya hakkı ve yetkisi yoktur” açıklamasını değerlendirdi.

Gelecek Partisi’nin iletişim ajansının başkanı Taha Ün’ün hukuksuz bir şekilde evine arama kararı eşliğinde kelepçelenerek gözaltına alınmasını hatırlatan Çakır, “Hakkında herhangi bir suç duyurusu olmayan birini bile gözaltına alan, ev arama kararı çıkartan yargı sistemi hakkında herhangi bir şey söylemeyen Adalet Bakanı çıkıyor,mahkemeleri etkilemeye, tesir altına almaya hakkı ve yetkisi yoktur açıklaması yapıyor” açıklamasında bulundu.

Çakır, Tahsin Yücel’in “Gökdelen” adlı distopyasından örnekler de verdiği yazısında, şu ifadeleri kullandı:

Hakkında herhangi bir suç duyurusu olmayan birini bile gözaltına alan, ev arama kararı çıkartan yargı sistemi hakkında herhangi bir şey söylemeyen Adalet Bakanı Gül çıkıyor ve yargı bağımsızlığın yönelik sert mesajlar veriyor. “Kimsenin mahkemeleri etkilemeye, tesir altına almaya hakkı ve yetkisi yoktur” açıklamaları yapıyor. Mahkemeleri etki altına almanın kanunen suç olduğunu söylüyor. Hakimlerin ve savcıların faillere değil, fiillere baktığını söylüyor.

Yargıya güven duymamızı istiyor… Ama bu güzel sözler havada kalıyor. Hakimlerin coğrafi teminatı yok çünkü… Siyasetin istemediği kararları veren hakimler, savcılar sürülebiliyor çünkü. İşte haksız gözaltılar, tutuklamalar bir türlü bitmiyor.

Nasıl bir duygu oluşuyor? “Gökdelen”i okuyun derim.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri