Ana SayfaTürkiyeEmekli amirallerin bildirisine Perinçek’in Vatan Partisi’nden skandal yakıştırma

Emekli amirallerin bildirisine Perinçek’in Vatan Partisi’nden skandal yakıştırma

28 Şubat destekçisi Doğu Perinçek’in başında olduğu Vatan Partisi’nden emekli amirallerin bildirisi için çok tuhaf bir yakıştırma geldi.

28 Şubat destekçisi Doğu Perinçek’in başında olduğu Vatan Partisi’nden emekli amirallerin bildirisi için çok tuhaf bir yakıştırma geldi.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı imzasıyla yayınlanan mesajın “Herkes düşüncelerini açıklama ve yayma hakkına sahiptir” gibi anayasal bir atıfla başlaması dikkat çekti.

Emekli amirallerin düşüncelerini açıklamasının doğal olduğunun vurgulandığı mesajda şu ifadeler oldukça manidardı:

“Emekli Amirallerin de Ayasofya Camii İmamı Sayın Mehmet Boynukalın’ın da görüşlerini açıklaması Anayasal güvence altındadır.“

15 Temmuz kanlı darbe kalkışmasının yarattığı travma devam ederken…

Ayasofya imamının yaptığı uyarılarla, emekli amirallerin ‘muhtıra’ gibi algılanmaya müsait bildirisini bir tutma yolunu seçen Perinçek’in Vatan Partisi, demokrasi sınavında yine sınıfta kaldı.

Aynı zamanda bir din alimi olan Ayasofya imamının tek başına yaptığı açıklamalarla, yüzden fazla emekli amiralin bir gece yarısı yayınladığı bildiriyi bir tutmak Perinçek ve partisinin demokrasiye bağlılığı konusunda bir kez daha kafalarda soru işaretleri yarattı.

Açıklamada kullanılan dile ve seçilen kelimelere dikkat edildiğinde, Perinçek’in Vatan Partisi sanki bildiriye değil sadece bildirinin zamanlamasına itiraz ediyor gibi.

İşte Vatan Partisi’nin açıklamasının tam metni:

FIRTINA KOŞULLARINDA SORUMSUZ BİLDİRİ

Anayasamızın 25. ve 26. Maddelerinde de belirtildiği üzere herkes düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. 26. Madde, “Herkes düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim ve başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet Resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.” hükmü bulunmaktadır. Bu bağlamda, bütün vatandaşlarımız gibi emekli Amirallerin de Ayasofya Camii İmamı Sayın Mehmet Boynukalın’ın da görüşlerini açıklaması Anayasal güvence altındadır. Görüşlerin doğru ya da yanlış olması, düşünceyi açıklama hürriyetinin önünde engel değildir.

103 Emekli Amiralin “Montrö’nün tartışmaya açılması ve Atatürk ilke ve inkılapları” konulu kamuoyuna yaptığı açıklama, Türkiye’nin güvenlik sorunlarının yoğunlaştığı bugünkü koşullarda, iç cephede karışıklık kışkırtan bir etkide bulunmuştur. Tam da ABD emperyalizminin Ukrayna üzerinden Karadeniz’de ve Yunanistan üzerinden Akdeniz’de Türkiye, Rusya ve bütün Asya’ya tehditler yönelttiği sırada böyle bir bildirinin yayınlanması ciddî bir sorumsuzluktur. Bildiri, iç cephede karışıklık ve TSK’ya karşı güvensizlik yaratan bir rol oynamaktadır.

Türkiye, Karadeniz’den Akdeniz’e uzanan tek cephede İkinci İstiklal Savaşı ve Üretim Devrimi mücadelesinin içindedir. Ordumuz Atatürk’ün çizgisinde, altın çağındadır ve mücadelenin ön mevzisindedir. Bu koşullarda Türkiye’nin Montrö’den ayrılmak gibi bir gündemi de yoktur. TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop da Lozan ve Montrö Anlaşmalarından çıkılmasının söz konusu olamayacağını, İstiklal Harbiyle elde ettiğimiz mevzilerden vazgeçmenin imkânsız olduğunu kamuoyuna bildirmiştir.

24 Temmuz 2015 günü AK Parti Hükümetinin PKK’yı Hendeklere Gömme Harekatının başlamasıyla birlikte Türk ordusu ABD’nin esaretinden kurtulmuş, ABD-İsrail koridorunu yarmış, PKK’yı ezmiş ve “Kürdistan” adı altında 2. İsrail planını bozguna uğratmıştır. Bu süreçte ABD Gladyosu da ezilmiş FETÖ devletin bütün kurumlarından temizlenmeye başlanmıştır. Sadece Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinden 21.494 kişi ihraç edilmiştir. Bütün kamu kurumları göz önüne alındığında bu rakam yüz binleri aşmaktadır. Türk Ordusunun dünya ölçeğinde irticanın merkezi olan ABD’nin piyonlarıyla savaştığı koşullarda, TSK ile irtica arasında bağlantılar kurmak gerçeğe aykırıdır. Çünkü Türkiye, irticanın en büyük kuvveti olan ABD ile savaş halindedir.

103 Emekli amiralin bildirisinin Türk Ordusunun rütbe sıralaması ve disiplini gibi konulardaki dikkatsizliği de başıbozuk bir olayla karşı karşıya olduğumuzu düşündürmektedir. Bu bildiriye liderlik edenlerin Atlantik bağlantıları da kamuoyunun gözünden kaçmamış bulunuyor.

Bu Bildiriye yönelik bazı ölçüsüz ifadeler de bildirinin yol açtığı karışıklık ortamını beslemekte ve bildirinin sorumsuzluğunu paylaşmaktadır.

Vatan Partisi olarak, bütün kamu yönetimini, milletimizi, partileri ve demokratik kitle örgütlerini İkinci İstiklal Savaşı ve Üretim Devrimi mevzisinde birleşmeye çağırıyoruz.

Özgür Bursalı

Vatan Partisi Genel Sekreteri

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri