Ana SayfaTürkiyeEmeklilik artık hayal! Çalışan milyonlara kötü haber

Emeklilik artık hayal! Çalışan milyonlara kötü haber

Pandemi emeklik hayalleri kuranları da vurdu. Kısa çalışma kapsamına alınan milyonlarca vatandaş için emeklilik neredeyse hayal oldu.

Pandemi emeklik hayalleri kuranları da vurdu. Kısa çalışma kapsamına alınan milyonlarca vatandaş için emeklilik neredeyse hayal oldu. Çalışanlar emeklilik için borçlanma hakkı isterken mesele belirsizliğini koruyor.

İş dünyası temsilcileri 30 Haziran’da bitecek olan Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının uzarılmasını isterken çalışanların emeklilik tarihleri de uzuyor. Emeklilik pirimleri yatırılmayan vatandaşların ise soruna çözüm bekliyor. Peki kısa çalışma kapsamına alınan vatandaşların emeklilikleri için borçlanma getirilecek mi? İşte milyonları ilgilendiren gelişmenin detayları…

İşverenler yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle istihdamı ve üretimi korumaya yönelik olarak uygulanmaya başlanan kısa çalışma ödeneği uygulamasının yıl sonuna kadar uzatılması için hükümet ile görüşürken her uzayan KÇÖ ile de vatandaşların emeklilik hayalleride uzuyor. Bu vatandaşlara getirilecek borçlanma hakkıyla sorunun çözülebileceği belirtiliyor.

Emeklilik için borçlanma hakkı

Kısa çalışma ödeneği uygulanan işyerlerinde ödenek alanlar için işveren tarafından emeklilik primi yatırılmıyor. İşverenlerin de desteği sağlanması durumunda çalışanların borçlanma maliyetinin de hafifleyeceği kaydediliyor. İŞKUR tarafından genel sağlık sigortası yatırılıyor.

Çalışanın emekli olabilmesi için sigortalılık zamanı, yaşı ve prim gününü doldurmuş olması gerekiyor. Fakat çalışanlar, 30 gün üstünden kısa çalışma ödeneği alıyor. Bu sürede ise çalışanların emeklilik primleri işveren tarafından yatırılmıyor. Bu nedenle çalışanların emeklilik tarihleri de uzayacak.

Emekliik süreleri uzuyor

Ayda 15 gün üstünden kısa çalışma ödeneği alan işçiler için 15 gün emeklilik primi yatırıldığından dolayı bu kişinin emekli olacağı tarih her ay 15 gün uzuyor.

Öte yandan kısa çalışma zamanında işçinin emeklilik ve kısa vadeli sigorta kollarına prim yatırılmaması, emzirme ödeneği ve rapor parası ile ilgili de problem doğurdu.

Çözüm ne?

Kısa çalışma uygulamasında bulunanların süreç boyunca yatırılmamış primleri için borçlanma hakkının getirilmesi durumunda bu sorunların çözümünün mümkün olacağı söyleniyor.

Kısa çalışma ödeneği alanlar için verilecek borçlanma hakkıyla dileyen çalışanların bu zamanlara ilişkin primleri ödeyerek, bu günleri emeklilik dahil olmak üzere bütün sigorta kolları için gerekli prim ödeme gün sayısı hesabına eklemesi sağlanabilir.

Böylece çalışanların rapor parası, emzirme ödeneği, ölüm aylığı bağlanması gibi hâllerde prim eksiği gibi problemler yaşamasının önüne geçilecek.

Öte yandan kısa vadeli sigorta kollarından sağlanacak yardımlara ihtiyacı olmayanlar için sadece malullük, emeklilik ve ölüm sigortası primlerini borçlanma hakkı da sağlanabilir. Bu şekilde emekli olmak adına borçlanacakların borçlanma maliyeti düşürülür.

KÇÖ nedeniyle mağdur olan vatandaşlara borçlanma hakkının getirilmesi durumunda bazı işverenler, çalışanların ödeyeceği borçlanma tutarını karşılayabilir. Fakat bu konu ile ilgili mevzuatın açık olmamasından dolayı buna engel oluyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri