Ana SayfaTürkiyeEmin Çölaşan: Bu kaçıncı paket

Emin Çölaşan: Bu kaçıncı paket

Sözcü yazarı Emin Çölaşan, yeni açıklanan yargı reformu paketini eleştiren bir yazı kaleme aldı.

Sözcü yazarı Emin Çölaşan, “Yeni paketimiz!” başlıklı yazısında yargı reformu paketinden önce de bazı paketlerin açıklandığını, hiçbirinin gereklerinin yerine getirilmediğini belirtti. Bu paketin bir göz boyamaca olmamasını, meclisin üzerinde ciddi çalışmalar yapmasını söyleyen Çölaşan’a göre, Reform paketi aslında Türk kamuoyunu değil, Avrupa Birliğini tatmin etmek amacıyla gündeme getirildi. Çölaşan, bu denli ciddi yargı reformu konusunda geniş kesimlerin görüşünün alındığını, bunların ise kimler olunduğunun bilinmediğini belirterek ana muhalefet kanadından CHP’nin ise görüşünün alınmadığını vurguladı.

Emin Çölaşan’ın yazısının bir bölümü şu şekilde:

Şimdi gelelim iki gün önce açıkladığı yeni paketimize…Yargıda çok önemli reformlar yapılacakmış.Türkiye’de yargının çöktüğünü, adalete olan güvenin kaybolduğunu hepimiz biliyoruz.Bunun yüzlerce nedeni var.Bundan önce de bazı paketler açıklandığını ama hiçbirinin gereklerinin yerine getirilmediğini öncelikle iyi bilelim.Bu kaçıncı paket!..98 sayfadan oluşan bu pakette yer alan hususların bazılarına elbette destek veririz de, işin sonrası acaba nasıl gelecek?

Öngörülen önlemler ne zaman ve nasıl somutlaşacak? Anayasa değişecek mi? Hangi yasalar değişecek? Paket Meclis’e yasa tasarıları olarak mı gelecek yoksa kanun hükmünde cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile mi?

Raporda belirtildiğine göre, bu öneriler hazırlanırken geniş kesimlerin görüşü alınmış.Kimlerden alındığını bilmiyoruz, hiç duymamıştık!Bildiğimiz kadarıyla Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan alınmış… Bu arkadaşın da çizgisinin giderek değiştiğini, iktidarın yörüngesinde dolandığını, emrindeki lüks otel ve restoranları kendi amaçları doğrultusunda kullandığını hukuk çevreleri çok iyi biliyor.Bir soru:Böylesine önemli bir yargı reformu konusunda örneğin CHP’nin, ana muhalefet partisinin görüşü alındı mı? Alınmadı!

Paketle ilgili düzenleme çalışmalarının ne zaman ve nasıl başlayacağını bilen hiç kimse şu anda yok. Bu paketin bir göz boyamaca olmamasını, üzerinde başta Meclis olmak üzere çok ciddi çalışmalar yapılmasını dilerim.Size daha başka bir şey daha söyleyeyim…Reform paketi aslında Türk kamuoyunu değil, Avrupa Birliğini tatmin etmek amacıyla gündeme getirildi.AB’den koptuk. AB hayallerimiz (!) yıkıldı gitti.AB tarafından daha birkaç gün önce yapılan açıklamada bu durum doğrulandı.

Haber: Öznur Demir

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz