Ana SayfaTürkiyeEmine Erdoğan: Çocuk denince insanın aklına boş bir defterin ilk sayfası gelir

Emine Erdoğan: Çocuk denince insanın aklına boş bir defterin ilk sayfası gelir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde “Biz Geleceğiz” projesi çerçevesinde kurulan “Çocuk İzlem Merkezi”nin açılışına katıldı.

“Gökyüzü gibi birşey çocukluk”

Emine Erdoğan izlem merkezinde   yaptığı konuşmada, “Bir şairimiz ‘Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk, hiçbir yere gitmiyor’ diyor. Kaç yaşına gelirsek gelelim, başımızı kaldırıp baktığımız her yerde çocukluğumuzu görüyoruz. Bazıları bir ömür pırıl pırıl bir gökyüzünün altında yaşarken, bazıları bu kötü çocukluk anıları sebebiyle, şimşeklerin hiç dinmediği bir gökyüzüne mahkum oluyor.” dedi.

“Ne aklımız ne kalbimiz alıyor”

Emine Erdoğan çocuk istismarının  üzerinde konuşulması çok zor bir konu olduğunu belirterek,”Ne aklımız, ne kalbimiz alıyor çocuklara karşı işlenen suçları. Oysa çocuk denilince insanın aklına boş bir defterin ilk sayfası geliyor. Her şeyi sevgiyle yazabileceğimiz bir ilk sayfa. Fakat bakıyoruz ki bazıları o sayfaları kara kalemlerle karalamışlar, heba etmişler. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her 3 kız çocuğundan biri ve her 5 erkek çocuğundan biri istismara uğruyor. Sadece Avrupa’daki rakamlara baktığımızda, 18 milyon çocuğun cinsel istismara, 44 milyon çocuğun fiziksel şiddete, 55 milyon çocuğun duygusal istismara maruz kaldığını görüyoruz. Bu karanlık gerçekleri açıklamak gerçekten çok zor. İstismar, insanın başına bir kere gelince, yaşanılan travma, insanın sırtında bir ömür taşınan kambur oluyor. Kişi, son nefesine kadar bu acıyla yaşıyor. Bir insanın hayatının ana teması, korku ve güvensizlik oluyor. Ne yazık ki çocuklara karşı işlenen suçlar, sıklıkla çocuğun tanıdığı biri tarafından işleniyor. Ve bu durum çoğunlukla sessizliğe gömülüyor.”şeklinde konuştu.

“Keşke beni dinleyen biri olsaydı” 

Emine Erdoğan ailenin kutsal olduğuna vurgu yaparak,”Dört duvarı yuva yapan sevgi, saygı ve güven gibi değerlerdir. Tüm acılardan, zorluklardan sonra dönüş hep evedir, yuvayadır. İnsan hep evini, ailesini özler. Düşünün ki, küçücük bedenleriyle sevilmeyi, büyümeyi bekledikleri yuvaları, kimi çocukların, hayatın en çetin mücadelesini verdikleri savaş meydanı oluyor. İşte bu noktada hepimize görevler düşüyor. Dünya Sağlık Örgütü, çocukken istismara maruz kalmış dokuz yetişkinle yaptığı bir röportajda, şu soruyu soruyor; ‘ne olsaydı senin için durum farklı olurdu?’Hepsi ortak bir şekilde şunları söylüyor; ‘Keşke beni dinleyen biri olsaydı. Keşke büyükler bir çocuğu bu düşüncelerle yalnız bırakacaklarına durumu ifşa etselerdi. Keşke o zaman güven duygusunu hissedebileceğim ve başıma gelenleri korkmadan anlatabileceğim bir merkez olsaydı.’ Açılışını yaptığımız Çocuk İzlem Merkezi, tam anlamıyla bu ihtiyacın karşılığıdır. İstismara uğramış çocukların adli ve tıbbi hizmetlerinin tek bir merkezde bir seferde yapılacağı güvenilir adreslerdir. Uzmanlarca, mahremiyete riayetle yapılan çalışmalar sayesinde inşallah, yaralı yavrularımız hayata yeniden tutunmaya çalışacaklar.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz