Ana SayfaTürkiyeEn güçlü yanıydı! AK Parti belediyeleri de kaybediyor

En güçlü yanıydı! AK Parti belediyeleri de kaybediyor

Avrasya Araştırma'nın son anketi, AK Parti'nin en güçlü yönü belediyelerde de oy kaybettiğini ortaya koyuyor. İşte 'kesinlikle oy vermem' diyen o kitle.

Avrasya Araştırma’nın son anketi, AK Parti’nin en güçlü yönü belediyelerde de oy kaybettiğini ortaya koyuyor. İşte AK Parti’ye ‘kesinlikle oy vermem’ diyen o kitle.

Avrasya Araştırma’nın “Büyükşehir Belediye Başkanı yeniden aday olsa oy tercihiniz nasıl olur?” sorusuna verilen cevaplarda, AK Parti’nin büyükşehirlerde oy kaybettiği görüldü. Bursa’da ‘kesinlikle oy vermem’ diyenlerin sayısı yüzde 45,9 olurken ‘kesinlikle oy veririm’ diyenlerin oranı ise yüzde 42,1 oldu. Denizli’de ise aynı soruya cevap veren veren katılımcıların yüzde 45,6’sı ‘kesinlikle oy veririm’ derken ‘kesinlikle oy vermem’ diyenlerin oranı ise yüzde 46,9 olarak saptandı.

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, yerel yönetimlerle ilgili yapılan son anket çalışmasının sonuçlarını paylaştı. “Yerel Yönetimler Araştırması Haziran 2021” isimli çalışmada “Büyükşehir Belediye Başkanı yeniden aday olsa oy tercihiniz nasıl olur?” sorusu soruldu.

Oylarını koruyan şehirler

Çıkan sonuçlarda İstanbul’da yaşayan katılımcıların yüzde 52,1’inin ‘kesinlikle oy veririm’ dediği görüldü. Ankara’da ise bu oran yüzde 52,4 olarak yansıdı. İzmir’de aynı adaya ‘kesinlikle oy veririm’ diyenlerin oranı ise yüzde 58,4 olarak saptandı. Bursa’da ise aynı adaya kesinlikle oy veririm diyenlerin oranı yüzde 42,1 olarak kaldı. Antalya’da ise katılımcıların yüzde 50,3’ü aynı adaya kesinlikle oy veririm dedi.

Antalya seçmeni çok net

İstanbul, Ankara ve İzmir’in belediye başkanları oy oranlarını korurken büyükşehir belediyesi olan Bursa’da oy kaybı yaşandığı görüldü. Bursa’da aynı adaya ‘kesinlikle oy vermem’ diyenlerin oranı yüzde 45,9 olurken, ‘kararsızım’ diyenlerin oranı ise yüzde 12 oldu.

İstanbul’da aynı adaya ‘kesinlikle oy vermem’ diyenler yüzde 35,9 olurken kararsızların oranı yüzde 12 olarak belirlendi. Ankara’da ‘kesinlikle oy vermem’ diyenlerin oranı yüzde 36,2 olurken kararsızların oranı yüzde 11,4 olarak saptandı. İzmir’de ‘kesinlikle oy vermem’ diyenlerin oranı yüzde 29,8 olarak belirlendi. Kararsızların oranı ise yüzde 11,8 oldu. Antalya’da ise katılımcıların yüzde 43,4’ü aynı adaya ‘kesinlikle oy vermem’ derken, kararsız olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,3 olarak belirlendi.

Özkiraz, sosyal medyada yaptığı paylaşımda anketlere ilişkin olarak “Olası bir yerel seçimde Samsun, Balıkesir , Bursa, Denizli Millet ittifakına geçecek. HDP kayyım atanan Diyarbakır, Mardin ve Van seçimlerini açık ara yeniden kazanacak” dedi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,700TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri