Ana SayfaTürkiyeEndişeli muhafazakarların endişesi MetroPoll anketinde

Endişeli muhafazakarların endişesi MetroPoll anketinde

Endişeli muhafazakarların olası bir iktidar değişiminde yaşam biçimlerinin değişebileceğinden, baskıya maruz kalmaktan duydukları tedirginlik MetroPoll anketine de yansıtı.

Metropoll Araştırma’nın Türkiye’nin Nabzı Eylül ayı anketinde vatandaşlara Millet İttifakı seçimi kazandığında yaşam biçimlerinin tehdit altında olacağını düşünüp, düşünmedikleri soruldu.

Verilen cevaplarda vatandaşların yüzde 56’sının yaşam biçimlerinin tehdit altında olmayacağını düşündüğü sonucu ortaya çıktı. Yaşam biçimlerinin tehdit altında olacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 36 oldu.

Aynı sorunun yöneltildiği Cumhur İttifakı’nın ana partileri AK Parti ve MHP seçmeninden ise dikkat çekici geri dönüşler alındı. AK Parti seçmeninin yüzde 69’u, MHP seçmenin ise yüzde 50’si olası Millet İttifakı’nda yaşam biçimlerinin tehdit altında olacağını düşünüyor.

Ankette, ‘Ayrımcılık ve Millet İttifakı’ başlığı ile vatandaşlara ayrımcılığa maruz kalıp kalmayacakları da soruldu. Vatandaşların yüzde 56’sı ayrımcılığa maruz kalmayacağını düşünürken, uğrayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 38 seviyesinde oldu.

AK Parti tabanının yüzde 73’ü, MHP tabanının yüzde 55’i ayrımcılığa maruz kalacağını düşünüyor.

Millet İttifakı iktidarında dindarlara baskı yapılacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 33 oldu. Ak Partili’lerin yüzde 71’i, MHP’lilerin ise yüzde 53’ü dindarlara baskı yapılacağını düşünüyor.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri