Ana SayfaTürkiyeEntelektüel akıl AK Parti’yi terk etti! Metropollerde büyük erime var ama AK...

Entelektüel akıl AK Parti’yi terk etti! Metropollerde büyük erime var ama AK Parti yeni bir strateji ve güçlü bir vizyondan mahrum

Anketler ve kamuoyu araştırmaları denince Türkiye’de akla gelen ilk isimlerden olan Bekir Ağırdır’a göre AK parti kaybettiği oyları geri kazanabilmek için ihtiyaç duyduğu entelektüel akıldan mahrum.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, AK Parti’ye oy desteğinin azaldığını, partinin yeni seçmen kitlelerinden oy alamadığını özellikle de metropollerdeki AK Parti seçmeninde bir çözülme görüldüğünü söyledi. AK Parti’den kopan seçmenin gri alanda beklediğini dile getiren Ağıdır, partinin entelektüel kapasite ve siyasi maharet konusunda bir sıkışma içerisinde olduğunu ifade ederek, “AK Parti’nin çaydanlığı fokurduyor ve bakıldığı zaman AK Parti de paniklemiş durumda. Tepkisel davranıyor. Yeni bir strateji veya vizyon geliştiremiyor. Ama bundan sonra ne olacağı sadece AK Parti’den çözülme ile ilgili değil, muhalefetin veya diğer partilerin ne üreteceğine de bağlı. Henüz ne olacağı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değil” dedi. 

AK Parti için ‘fokurdayan faydanlık’ benzetmesi

AK Parti’nin içinde bulunduğu durum için “fokurdayan çaydanlık” benzetmesi yapan Ağırdır, AK Parti’den koparak gri alanda bekleyen bir seçmen kitlesi olduğunu, muhalefetin bu seçmen kitlesini henüz kendine çekemediğini ve bunun için yeni bir söylem geliştirmesi gerektiğini söyledi. “Muhalefette farklı partiler var. Elbette her birinin farklı siyasi idealleri, pozisyonları, ideolojileri ve tercihleri var. Ama hepimizin içinde var olacağı, doğru ve ortak yaşamı huzurlu kılacak olan kurum ve kuralları savunan bir pozisyonda durmadıkları sürece, o AK Parti’nin çaydanlığındaki buhar, onların toprağına yağmur olarak düşmüyor. Bunu bir türlü anlamak istemiyorlar, anlamıyorlar da. O zaman yeniden aynı siyasi tabloya ve tartışmalara geri dönüyoruz” dedi.

AK Parti’nin yeni genç seçmen kitlelerinden oy toplayamadığını belirten Ağırdır, partinin kendi seçmeniyle ilişkisi konusunda da yeni bir strateji veya vizyon geliştiremediğini dile getirdi. Ağırdır, Z kuşağı tartışmaları için de “Anaokulundan itibaren bu ülkede farklı dillerin ve kültürlerin var olduğunu ve aynı zamanda nasıl bir hayattan mahrum kaldığını gören, hayattaki hayalleri güçlü, öfkeli gençler var” diye konuştu 

Abdullah Gül’ün ‘parti devleti’ vurgusunu değerlendiren Ağırdı, AK Parti’nin iktidara geldiği dönemdeki iddialarından uzaklaştığını dile getirerek, “Dolayısıyla devlet mi AK Partileşiyor, AK Parti mi devletleşiyor tartışması incir çekirdeği içindeki bir tartışma. Ama böyle bir birlikteliğin olduğuna ve AK Parti’nin 2002’den çok farklı bir noktada olduğuna ben de katılıyorum. Ama tabili bunu AK Parti’nin kurucuları içinde yer alan birisinin söylüyor olması çok önemli” ifadelerini kullandı. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,697TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri