Ana SayfaTürkiyeErdoğan: Sıkıntının temeli THK'nın filoyu yenileyememesi

Erdoğan: Sıkıntının temeli THK’nın filoyu yenileyememesi

Yangınlarda kullanılmayan THK uçakları tartışılmaya devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni açıklamalar geldi.

Yangınlarda kullanılmayan THK uçakları tartışılmaya devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alevlerle mücadelenin 4 gündür sürdüğü Antalya’nın Manavgat ilçesine giderek, helikopterle yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından açıklamada bulunan Erdoğan, THK uçaklarının yangınlarda neden kullanılmadığına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Dün, “THK’nın elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok” diyen Erdoğan bugün, “Sıkıntının temeli THK’nın filoyu yenileyememesi” dedi.

Manavgat’taki yangın bölgelerinde incelemelerde bulunmak üzere uçakla Antalya’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberindeki bakanlarla birlikte helikopterle alandan ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangından etkilenen bölgelerde havadan incelemelerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanan mahalleleri, yangının seyrini ve ilerlediği alanları gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manavgat Gençlik Merkezi’nde bilgi alıp, inceleme yaptıktan sonra Marmaris’e geçecek.

KRİZ YÖNETİM MERKEZİNDE AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınlarının devam ettiği Manavgat’ta yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. AFAD’ın kriz yönetim merkezinde konuşan Erdoğan, hasar gören evlerin sahiplerine kira yardımı yapılacağını, evlerdeki eşyalarla ilgili hasar tespitinin tamamlandığını ifade etti. Erdoğan, 1 ay içinde ev yapma çalışmalarının başlayacağını, bir yılda da tamamlanarak teslim edileceğini aktardı. Erdoğan, kredi, SGK primi ve vergi borçlarının erteleneceğini de bir kez daha duyurdu.

Erdoğan, Türk Hava Kurumu (THK) uçaklarının neden yangınlarda kullanılmadığı eleştirilerine burada bir kez daha cevap verdi. Dün, cuma namazı çıkışı “THK’nın elinde buralarda rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok” diyen Erdoğan, bugün “Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi uzun yıllardır bu görevi yürüten THK’nın filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır” ifadelerini kaydetti.

‘BİZİM UÇAKLARIMIZ NİYE ANTİKA OLSUN’

Karar’a konuşan THK Merkez Denetleme Kurulu Eski Başkanı Bayram Duman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin THK uçaklarıyla ilgili ‘antika’ açıklamalarına ilişkin olarak, “Avrupa’da, İspanya, İtalya, Fransa, Yunanistan ve dünyada Amerika aynı uçakları kullanıyorken bizim uçaklarımız niye antika olsun? Bu uçakların yedek parçaları takıldığı zaman, genel bakımı yapıldığı zaman sıfır uçak gibi uçmaya devam eder. Bizim uçaklarımız niye uçmasın ki? Ben bu görüşe katılmıyorum” demişti.

’50 MİLYON LİRA ÖDENEK GÖNDERDİK’

“Yangından etkilenen bölgelerde acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon lira ödenek gönderilmiştir. Yanan ve hasar gören yerlere kira yardımı yapılacak, hasarlar karşılanacak. Afet bölgesinde vergiler ertelenecek. SGK primleri ertelenecek. Esnaf kredi ödemeleri ertelenecek. Tarım Kredi ve Tarım Ziraat borçları ertelenecek. Faizsiz esnaf kredileri verilecek. 1 ay içinde evlerin inşaatına başlanacak. Evler yöresel mimariye uygun şekilde, ahırıyla deposuyla tamamlanacak. Devletimiz tüm kurumları ve imkanlarıyla vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmaktadır. Tarım ve Orman, Çevre ve Şehircilik, İçişleri, Sağlık, UIaştırma, Enerji, Kültür ve Turizm Bakanlığımız görevlerinin başındadır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri