Ana SayfaTürkiyeErdoğan adım adım Gelecek Partisi'nin çizgisine geliyor

Erdoğan adım adım Gelecek Partisi’nin çizgisine geliyor

Çin Devlet Başkanı ile görüşen Erdoğan, Türkiye'nin Uygur Türkleri konusundaki hassasiyetlerini iletti.

Gelecek Partisi’nde hem genel başkanı Ahmet Davutoğlu hem de bütün kurmaylar çok uzun bir zamandır AK Parti’yi ve Cumhurbaşkan Erdoğan’ı Çin’e karşı Uygur Türkleri’nin yanında olmaya davet ermşiti. Erdoğan’dan beklenen açıklama bugün geldi. Çin Devlet Başkanı ile görüşen Erdoğan, Türkiye’nin Uygur Türkleri konusundaki hassasiyetlerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping telefonda görüştü. Beştepe’den yapılan açıklamada Uygur Türkleri ile ilgili görüş bildirildiği de açıklandı. Görüşmede Erdoğan, Uygur Türklerinin Çin’in eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede ticaret, yatırım, enerji, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere Türkiye-Çin ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, bu yılın Türkiye ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50’nci yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, bu önemli yıl dönümlerini iki ülke arasındaki köklü dostluğa yakışır bir şekilde kutlamak istediklerini belirtti.

İki ülke arasında bölgesel ve küresel ekonominin ve diplomasinin bütün alanlarında geniş bir iş birliği potansiyeli olduğuna işaret eden Erdoğan, Üst Düzeyli Ortak Çalışma Grubu’nun iki ülke arasındaki iş birliğine büyük ivme kazandıracağını vurguladı.

Doğu Türkistan hassasiyeti

Görüşmede, Erdoğan’ın Uygur Türklerinin Çin’in eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çektiği, Türkiye’nin Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdiği kaydedildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,702TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri