Ana SayfaTürkiyeBaşkanlık mı büyük Meclis mi? MHP AK Parti'ye fark attı

Başkanlık mı büyük Meclis mi? MHP AK Parti’ye fark attı

Aksoy Araştırma’nın yaptığı son ankete göre halk Meclis’in etkin olmasını istiyor. Millet halkın sağlığını, güvenliğini doğrudan etkileyen kararların Meclis’te alınmasında ısrarcı.

Aksoy Araştırma’nın yaptığı son ankete göre halk Meclis’in etkin olmasını istiyor. Millet halkın sağlığını, güvenliğini doğrudan etkileyen kararların Meclis’te alınmasında ısrarcı.

Aksoy Araştırma’nın çalışmasına göre vatandaşın yüzde 76’sı, “vatandaşın sağlığını, ekonomisini, güvenliğini ve refahını etkileyen kararların” Meclis’te alınmasını istiyor. Bu kararların Cumhurbaşkanı tarafından alınmasını destekleyenlerin oranı ise yüzde 24. AK Partililerin yüzde 53.7’si ve MHP’lilerin yüzde 89.5’i de kararların Meclis’te alınmasını destekliyor.

Başkanlık geldi Meclis işlevsizleşti

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ile başlayan Meclis’in işlevsizleştirildiği tartışmaları, son olarak Meclis’in onayladığı İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararı ile çıkılması ve Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un bu uygulamanın Montrö Boğazlar Sözleşmesi için de geçerli olduğu yönündeki sözleri ile yeniden gündeme geldi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 26 Mart’ta, mobil panel üzerinden eşzamanlı olarak 1067 kişi ile görüşmeyle gerçekleştirilen araştırmada, yurttaşlara “Sizce vatandaşın sağlığını, ekonomisini, güvenliğini ve refahını etkileyen bir karar nasıl alınmalıdır” sorusu yöneltildi. Yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payı ile yapıldığı kaydedilen çalışmada, yurttaşların yüzde 24’ü, kararların Cumhurbaşkanınca alınması, yüzde 76’sı ise Meclis tarafından alınması görüşünü belirtti.

Araştırmada, Meclis’te grubu bulunan partilerin seçmenlerine yönelik dağılım da yer aldı. Buna göre İyi Partililerin yüzde 93.5’i, HDP’lilerin yüzde 93.2’si, CHP’lilerin yüzde 90.2’si, MHP’lilerin yüzde 89.5’i ve AK Partililerin yüzde 53.7’si “kararları Meclis alsın” yanıtını verdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,699TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri