Ana SayfaTürkiyeErdoğan: Asalak elitler nedeniyle kültür hayatımız çoraklaştı

Erdoğan: Asalak elitler nedeniyle kültür hayatımız çoraklaştı

Her yıl düzenli olarak tertip edilen Necip Fazıl Ödülleri bu yıl da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ağırladı. Törende konuşan Erdoğan’ın “Kaymağını yedikleri bu ülkeye adeta asalak gibi yapışan elitler, Türkiye’nin kültür hayatının çoraklaşmasının da başlıca müsebbipleridir” sözleri geceye damga vurdu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da 5.’si düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri töreninde konuştu.

Erdoğan Necip Fazıl ödül töreninde: Asalak elitler nedeniyle kültür hayatımız çoraklaştı

Erdoğan, “Kaymağını yedikleri bu ülkeye adeta asalak gibi yapışan elitler, Türkiye’nin kültür hayatının çoraklaşmasının da başlıca müsebbipleridir.” dedi.

Necip Fazıl statükonun hedefiydi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında, “Üstat Necip Fazıl son nefesini verinceye kadar statüko ve kalemşorlarının hedefi olmuştur, tam 8 kez hapse girmiştir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

– Bu akşam beni tarihe götürüyor. Üniversite yıllarıma götürüyor. Burası spor sergi sarayıydı. Tabi burada üstadı dinliyorduk. O gece üstadı takdim etme fırsatı bana nail olmuştu.

Üstat Necip Fazıl son nefesini verinceye kadar statüko ve kalemşörlerinin hedefi olmuştur. Tam 8 kez hapse girmiştir.

Üstad sırf milletin değerleriyle barışık kimliğinden dolayı belirli çevrelerin karakter suikastine maruz kaldı.

Saldırılar ve hoyratlar karşısında dinleyenlerin yüreğinde abideleşen bir Necip Fazıl vardır.

Gelecek nesillere üstadın hayalini kurduğu güçlü bir Türkiye’yi bu eserlerle bırakacağına inanıyorum.

Milletin yürek teline ancak kendi insanına tepeden bakmayan karakterler dokunabilir.

Bize düşen üstat Necip Fazıl’ın hayatını adadığı davaya sahip çıkarak, ona yoldaş olmaktır.

Ödüller sahiplerini buldu

BEŞİNCİ NECİP FAZIL ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDUŞİİR ÖDÜLÜ: ARİF AY 

1970’lerden günümüze şiire getirdiği yerli duyarlılık ve yönettiği edebiyat dergilerindeki poetik bakış açısıyla Türk şiirinin gelişmesine katkı sunan, öte yandan mazlumların ve mağdurların öfkeli sesi olan Arif Ay Necip Fazıl Şiir Ödülüne layık görüldü. Ay ödülünü Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un elinden aldı.

HİKAYE-ROMAN ÖDÜLÜ: AYKUT ERTUĞRUL 

Yönettiği dergilerle gençlere alan açan, kitaplaşan hikayelerinde dil, üslup, teknik ustalık ve özgünlük niteliğiyle öne çıkan Aykut Ertuğrul, Necip Fazıl Hikaye-Roman ödülüne layık görüldü. Ertuğrul’un ödülünü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank takdim etti.

FİKİR-ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ: PROF. DR. AHMET YAŞAR OCAK

Anadolu coğrafyasının inanç tarihi ve Babailer, kalenderiler, vefailer gibi çok az bilinen heteredoks yapılar üzerine yaptığı yetkin akademik çalışmalar ve yetiştirdiği öğrencilerle kültürümüze, arih çalışmalarına önemli katkılar sağlayan Prof. Ahmet Yaşar Ocak Necip Fazıl Fikir Araştırma Ödülüne layık görüldü. Ocak’a ödülünü ödülünü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca takdim etti.

İLK ESERLER ÖDÜLÜ: YASEMİN KARAHÜSEYİN

Yayınlanan üç romanında da yenilikçi arayışları, kalıcı karakterleri ve romandaki farklı sesiyle, hayal ve gerçek çatışmasını, insanın özünü arama çabalarını, ayrılan ve kesişen kaderleri derinlikli biçimde irdelemesiyle Yasemin Karahüseyin Necip Fazıl İlk Eserler Ödülüne layık görüldü. Karahüseyin ödülünü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’dan aldı. 

İLK ESERLER ÖDÜLÜ: FATİH BAHA AYDIN 

Dil özeni, çarpıcı kurgusu ve derinlikli göndermeleriyle bir kültür romanı olan Bihaber’de ironinin gücünü ustalıkla kullanması, olayları, insanları didaktik olmaktan uzak sahici bir dünyaya yerleştirmesiyle, Necip Fazıl İlk Eserler Ödülüne layık görülen Fatih Baha Aydın ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un elinden aldı. 

ULUSLARARASI KÜLTÜR SANAT ÖDÜLÜ: PROF. DR. MUHAMMED HARB 

Mısır’ın yetiştirdiği önemli yazarlardan biri olan Muhammed Harb, Türkiye’de İstanbul Üniversitesinde Tarih doktorasını yaptı. Mısır ve Suudi Arabistan’ın çeşitli üniversitelerinde ve Mısır’da Ortadoğu Araştırmaları Merkezinde öğretim üyesi ve araştırmacı olarak görev aldı.  Muhammed Harb, Osmanlı tarihi, Necip Fazıl, Ömer Seyfettin, Mehmed Akif gibi edebiyatçılar üzerine yaptığı çalışmalar ve öğrencilerini Türk kültür ve edebiyatını öğrenmeye teşviki dolayısıyla Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat ödülüne layık görüldü. Harb’e ödülünü Eenerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak takdim etti. 

SAYGI ÖDÜLÜ: PROF. DR. NEVZAT ATLIĞ

Nevzat Atlığ, Türk musikinin yaşama savaşı verdiği yıllarda, üniversite korosundan başlayarak bütün oluşum ve kurumlarda görev almış, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve İTÜ Türk Müziği Konservatuarı’nın kuruluşunda öncü rol üstlenmiştir. Öte yandan devletin Türk musikisi politikasının belirlenmesine katkı sağlayan, Türk müziğinin gelecek kuşaklara aktarılması için ömrünü adayan kültür ve sanat adamı olarak Nevzat Atlığ, Necip Fazıl Saygı Ödülüne layık görüldü. Atlığ ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldı.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz