Ana SayfaTürkiyeErdoğan Boğaziçi Üniversitesi'nde geri atım attı

Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi’nde geri atım attı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın buyurgan şekilde Boğaziçi'ne rektör atadığı Melih Bulu için aylar süren protestolar sonuç verdi. Bulu görevden alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buyurgan şekilde Boğaziçi’ne rektör atadığı Melih Bulu için aylar süren protestolar sonuç verdi. Bulu görevden alındı.

Geleneklere aykırı bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu, görevden alındı. Bulu’nun atanmasının ardından Boğaziçi’nde uluslararası kamuoyunun da dikkatini çeken bir direniş süreci başlamıştı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile görevden alındı.

Melih Bulu, 2 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne getirilmişti.

Neler yaşandı?

Prof. Dr. Melih Bulu, 2 Ocak 2021’de Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmıştı.

Bulu’nun atanmasının ardından Boğaziçi’nde uluslararası kamuoyunun da dikkatini çeken bir direniş süreci başlamıştı.

Polisin de sık sık müdahale ettiği direniş sırasında Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri neredeyse her gün istisnasız protesto gösterileri düzenlemişti.

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanması protestolarla karşılanan ve siyasetin gündemine oturan Bulu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir açıklamasında şunları söylemişti:

“Peki ‘Melih bey kimdir, nedir?’ diye baktığımız zaman; Melih Bey iki farklı üniversitede rektörlük yapmış bir insan. ODTÜ’den gelme, Boğaziçi ile ilişkileri olan bir insan.

Ve alanında başarılı olan bir arkadaş. Melih Bey, Boğaziçi’ni ayağa kaldırma iddiasıyla göreve gelmiş bir arkadaşımız. Televizyon kanallarında ‘Melih Bulu istifa etmelidir’ diyorlar. Yürekleri yetse ‘Cumhurbaşkanı da istifa etsin’ diyecekler.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,684TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri