Ana SayfaTürkiyeErdoğan çıtayı yükseğe koydu: Yüzde 20 büyüyeceğiz

Erdoğan çıtayı yükseğe koydu: Yüzde 20 büyüyeceğiz

Uzun zaman sonra en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon rakamlarının ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yüzde 20 büyüyeceğiz" diyerek iddialı konuştu.

Uzun zaman sonra en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon rakamlarının ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yüzde 20 büyüyeceğiz” diyerek iddialı konuştu.

Enflasyonun Mayıs 2019’dan sonra en yüksek seviyeye gelmesinin ardından konuşan Erdoğan “Yüksek enflasyonla mücadele takım oyununu gerektiriyor. Merkez Bankamız bu sorunu çözmekte kararlı bir yaklaşıma sahiptir” dedi. Emekli maaşlarının Kurban Bayramı’ndan önce hesaplarda olacağını da açıklayan Erdoğan, Türkiye’nin büyüyeceğini iddia etti: İkinci çeyreğe ilişkin öncü göstergeler baz etkisinin de devreye girmesiyle yıllık yüzde 20 civarında bir büyümeye işaret ediyor.

Son dakika haberi… Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayında açıklamalarda bulundu. Enflasyonun Mayıs 2019’dan sonra en yüksek seviyeye gelmesinin ardından konuşan Erdoğan “Yüksek enflasyonla mücadele takım oyununu gerektiriyor. Merkez Bankamız bu sorunu çözmekte kararlı bir yaklaşıma sahiptir” dedi.

Emekli maaşlarının Kurban Bayramı’ndan önce hesaplarda olacağını da açıklayan Erdoğan, Türkiye’nin büyüyeceğini iddia etti: “İkinci çeyreğe ilişkin öncü göstergeler baz etkisinin de devreye girmesiyle yıllık yüzde 20 civarında bir büyümeye işaret ediyor.”

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Doğrudan desteklerin tutarı 150 milyar lirayı aştı. Yıl sonuna kadar bu tutarın milli gelirimizin yüzde 3,5’ine ulaşmasını bekliyoruz. Tüm vatandaşlarımıza, 18 yaş üzerindeki herkese, aşı randevularını bir an önce alarak kendilerini ve sevdiklerini bu musibetten korumaları çağrısında bulunuyorum.

Toprak Mahsulleri Ofisi, hasat nedeniyle Haziran ayında ara verdiği, uygun fiyatlı arpa ve buğday gibi yem hammaddesi satışına temmuzda devam edecek. Salgın ve kuraklık nedeniyle ortaya çıkan durumu istismar ederek, hububat ile et, süt, yem fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz.

İkinci çeyreğe ilişkin öncü göstergeler baz etkisinin de devreye girmesiyle yıllık yüzde 20 civarında bir büyümeye işaret ediyor. İlk 6 ayda geçtiğimiz yıla göre yüzde 40’lık ihracat artışı gerçekleşti. Yıl sonunda tarihimizde ilk defa 200 milyar doların üzerinde bir ihracata imza atacağız.

Emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum. Emeklilerimizin temmuz ayı aylıkları ile bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz. 12,7 milyon vatandaşımıza 12,3 milyar lirası Kurban Bayramı ikramiyesi olmak üzere toplamda 38 milyar liralık ödeme gerçekleştireceğiz.

İstihdam kayıplarımızı telafi ederek 2020 Nisanı’ndan bu yana 2 milyon 887 bin istihdam artışı sağladık.

(İller Bankası’nın yurt dışı hibe ve kredi anlaşmaları) Bu kaynakla 18 milyon vatandaşımıza ve 2,3 milyon sığınmacıya daha iyi altyapı hizmeti verilmesi sağlanacaktır. Ekonomi Reform Programı’mız kapsamında basit usulde vergilendirilen esnafımızın tüm kazançlarını vergi dışı bırakıyoruz.

Kurumlar vergisi oranını, 2023’ten itibaren yüzde 20 seviyesine indiriyoruz. Yıl sonuna kadar işe alınacak her bir işçi için, asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken tüm SGK primleri ve vergileri 12 ay boyunca karşılıyoruz. Tüm işlemlerde KDV oranının yüzde 18 olduğunu varsaydığımızda, OECD ülkeleri arasında KDV oranı en düşük ikinci ülkeyiz.

Yüksek enflasyonla mücadele takım oyununu gerektiriyor. Merkez Bankamız bu sorunu çözmekte kararlı bir yaklaşıma sahiptir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,706TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri