Ana SayfaTürkiyeErdoğan: Daha iyisini bulana kadar Montrö Sözleşmesi'ne bağlı kalacağız

Erdoğan: Daha iyisini bulana kadar Montrö Sözleşmesi’ne bağlı kalacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 104 emekli amiralin bildirisine ilişkin "Geçmişi bildirilerle dolu ülkede bir gece yarısı emekli amirallerin böyle bir girişimi kabul edilemez. Kesinlikle art niyetli girişim" şeklinde açıklamada bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de 2 saat 10 dakika süren değerlendirme toplantısı sonrası 104 emekli amiralin bildirisine ilişkin “Geçmişi bildirilerle dolu ülkede bir gece yarısı emekli amirallerin böyle bir girişimi kabul edilemez. Kesinlikle art niyetli girişim” şeklinde açıklamada bulundu.

Erdoğan, normalleşme için tarih verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı değerlendirme toplantısı sona erdi. Toplantı 2 saat 10 dakika sürdü.Toplantının ana gündem maddesi ise Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin ortak bildiriye imza atan 104 emekli amiral.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘104 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlanan bildiriyle ilgili re’sen soruşturma başlattı. 104 emekli amiralin yayınladığı bildiri sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı. Başsavcılık’tan yapılan açıklamada, “04/04/2021 tarihinde bazı internet sitelerinde ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayımlandığı belirtilen bildiri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 316/1 maddesinde yazılı ‘Devletin Güvenliğine ve Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma’ suçundan re’sen soruşturma başlatılmıştır” denildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

Bir gece yarısı gerçekleştirilen bu eylem kesinlikle art niyetli girişim. Geçmişi bildirilerle dolu ülkede bir gece yarısı emekli amirallerin böyle bir girişimi kabul edilemez. Bu tarz ifadeler dünyanın her yerinde demokrasiye saldırı olarak kabul edilir. Bildiri yayınlanır yayınlanmaz tüm siyasetçilerin güçlü bir duruş sergilemesini beklerdik. Tavır koyan siyasi partilere ise şükranlarımı sunuyorum. Ana muhalefet partisini bir kez daha demokrasiden yana tavır almaya çağırıyoruz.

Emekli amirallerin vazifesi 104 tanesi bir araya gelerek siyasi bir tartışma konusunda darbe imaları içeren bildiriler yayımlamak değildir, aynı şekilde hiçbir emekli kamu görevlisinin de topluca böyle bir yola tevessül etme hakkı yoktur. Biz bu amirallerin diplomatların ve diğerlerinin son dönemde Suriye’den Libya’ya Doğu Akdeniz’den Ege’ye Kıbrıs’tan Karabağ kadar verdiğimiz mücadelelerin hiçbirinde bir araya gelerek ülkeleri için Destek Bildirisi yayınladıklarını görmedik.

DAHA İYİSİNİ BULANA KADAR MONTRÖ SÖZLEŞMESİ’NE BAĞLI KALACAĞIZ

Daha iyisini bulana kadar Montrö Sözleşmesi’ne bağlı kalacağız. Kanal İstanbul ile Montrö arasında kurulan bağ yanlıştır. 

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri