Ana SayfaTürkiyeErdoğan: Faiz sebep, enflasyon sonuç! Yastık altındaki 5 bin ton altını ekonomiye...

Erdoğan: Faiz sebep, enflasyon sonuç! Yastık altındaki 5 bin ton altını ekonomiye kazandırmalıyız

“Yastık altındaki 5 bin ton altını ekonomiye kazandırmalıyız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir kez daha faiz sebep enflasyon sonuç teorisini tekrarladı.

ASKON Genel Kurulu’nda iş dünyasına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Aldığımız tedbirlerle döviz kurundaki anlamsız dalgalanmayı önemli ölçüde kontrol altına aldık. Bugünlerde oynaması geçicidir. Bizim silahımız Nas, bize silah çekenlere karşı başarılı olacağız.’ diyerek tüm Türkiye’den ekonomi konusunda ‘Gelin bu güçlü Türkiye mücadelesine destek olun’ çağrısının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun MEB ziyaretine tepki gösterdi.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizdeki dalgalanmanın geçici olduğunu vurgulayarak Türk lirasının ölçü alınmasını istedi. İş dünyasına seslendiği konuşmasında ‘Nas‘ vurgusu yaparken ‘faiz, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapar’ diyerek bunun bilincinde olarak yoluna devam edeceğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun KPSS‘de mülakat yolsuzluğu iddiasına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı’na gidip içeriye alınmamasına ilişkin ise Erdoğan, ‘Bay Kemal, bundan sonra devletin kurumlarına rastgele gidemeyeceksin.’ dedi.

‘YAŞANAN KAYIPLARDAN DOLAYI ÜZGÜNÜZ’

Kurda yaşanan dalgalanmaların TL’deki değer kaybına ilişkin Erdoğan şu sözleri kaydetti:

“Bir defa şu ikiliyi unutmayacağız. Güven ve istikrar. Kuruluşumuzdan itibaren ekonomik anlayışımızı bu iki kavram üzerine yerleştirdik. Bir süredir yaşanan gelişmeler, kur üzerinden ülkenin ve milletin felaketi pahasına haksız kazanç sağlama niyetinde olanların bunun bedelini ağır bir şekilde ödemek mecburiyetinde kalabildiklerini göstermiştir. Yaşanan kayıplardan dolayı üzüntülüyüz ama ülkemizin ve milletimizin selameti için doğru olanı yapmak da boynumuzun borcudur. Faizin düşük, kurun istikrarlı, enflasyonun aşağı yönlü, yatırımın, üretimin coşkulu bir şekilde artış gösterdiği, herkesin çalışacak iş sahibi olduğu ekonomik işleyiş inşa ediyoruz.

VATANDAŞA SESLENİYORUM, TL’Yİ ÖLÇÜ ALIN

Vatandaşlarımızdan açıkladığımız pakete uygun şekilde tasarruflarını kendi paramızda tutmalarını, tüm işlerini kendi paramızla yürütmelerini istiyorum ve tavsiye ediyorum. Biz kendi paramızı ölçü olarak almadığımız sürece her zaman batmaya mahkûmuz. Türk Lirası bizim paramız, onunla hareket edeceğiz. Biz yok dövizmiş, bu dövizmiş bunlarla değil… Faiz aşağı, faiz yukarı. Arkadaşlar artık bu işi kitabımızdan çıkaralım. Faiz zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapar. Bunu bilecek buna inanacak, bununla yola devam edeceğiz. Bu paketi açıkladığımız günden itibaren mevduatlarda dövizden kendi paramıza ciddi bir dönüş başlamıştır. Yılbaşından itibaren hem firmalarımızın hem vatandaşlarımızın kendi paramıza dönüşü daha da hızlandıracaklarının işaretlerini görüyoruz. Ülkemiz ekonomisine serbest piyasa mantığına aykırı şekilde kur üzerinden yöneltilen yurt dışı kaynaklı saldırıları etkisiz hale getirecek mekanizmaları zaten kurmuştuk.

DÖVİZDE ANİ, SERT İNİŞ ÇIKIŞLARA KARŞI TEDBİR ALDIK

Döviz kurunda yurt içi talepten kaynaklanan ani, sert ve rasyonel temeli olmayan iniş çıkışlar yaşanmasını engelleyecek tedbirleri aldık. Bütün bunları serbest piyasa ekonomisinin kurallarından sapmadan, ülkemizin küresel ekonomik sistemle güçlü bağlarına zarar vermeden yapıyoruz. Aynı şekilde tasarruf yöntemi olarak altını tercih eden vatandaşlarımızı ellerindeki bu değeri finans sistemimize dahil etmeye çağırıyoruz.

YASTIK ALTINDAKİ 5 BİN TON ALTINI EKONOMİYE KAZANDIRMALIYIZ

Yastık altında tutulan 5 bin ton altının ne kadarını ekonomimize kazandırabilirsek ülke ve millet olarak gücümüz o derece artacaktır. Döviz kurunu yatay seyre geçirme, altını sisteme kazandırma sürecini ne kadar hızlı yürütürsek fahiş fiyat artışlarını kontrol altına alma mücadelemizde elimiz o derece güçlü olur. Enflasyon ve fahiş fiyat artışlarının en önemli bahanesi olan kurdaki dengesiz yükselişi ortadan kaldırdığımız için artık bu alanlarda da hızlı bir normalleşme bekliyoruz. Eğer enflasyon ve fiyatlardaki artış kurdaki yükselişten değil de bütçe açığından kaynaklanmış olsaydı, işimiz çok daha zordu.

FAİZ SEBEP, ENFLASYON NETİCEDİR

Faiz sebep, enflasyon neticedir. Buna inandığımız gün başarılı olacağız. Birilerinin dediği gibi enflasyon sebep, faiz neticedir, böyle bir yanlış olamaz. Batı’nın bu kapitalist anlayışına maalesef kendini kaptıranlar hâlâ burada sürüp gidiyor. Arkadaşlar bizim de bir değerler silsilemiz var değil mi?

ABD’YE, ALMANYA’YA FRANSA’YA, İSRAİL’E BAKIN FAİZ NEREDE

Bu değerler silsilemize eğer inanıyorsak o zaman biz bu Batı’nın kapitalist mantığıyla hareket edemeyiz. İsrail’e bir bakın, değerlendirin. Acaba İsrail kendi içinde faiz enflasyon ilişkisini nasıl değerlendiriyor. ABD’ye bakın. Faiz nerede enflasyon nerede? Almanya, Fransa… Faiz nerede enflasyon nerede? Kendi ülkemizde en yakın çevremizde bile bazı dostlar, arkadaşlar faizle hareket etmenin gerekli olduğunu savunacak duruma geliyorlar. Bu can bu tende oldukça iddia ile söylüyorum: Faiz sebeptir enflasyon neticedir. Hamdolsun bütçe tarafında herhangi bir sıkıntımız yok. Öngörülenden daha iyi gerçekleşmelerle yılı kapatıyoruz. İnşallah çok yakında bunu da göreceğiz. Kurdaki dalgalanmanın cazibesine kapılanlar nasıl bunun acı faturasıyla yüzleştiyse aşırı fiyata tevessül edenlerin durumu da farklı olmayacaktır.

‘BİZİM SİLAHIMIZ ONLARDAN DAHA GÜÇLÜ’

Dövizdeki dalgalanmalara önlemlere ilişkin ‘Nas’ vurgusunu yineleyen Erdoğan şu sözlerle devam etti:

”Yaptığımız son düzenleme ile kendi paramızın getirisini dövizdeki muhtemel kazançla eşleştirerek sıcak para hareketleri üzerinden yürütülen manipülasyonların önüne geçmiş oluyoruz. Kararlılıkla ilerlemekten, siyasi sabotajlarla, terör örgütleriyle, ambargolarla vazgeçilemeyenler, döviz kuru üzerinden bize silah göstermeye kalktılar. Ama başaramayacaklar. Bizim silahımız onlardan daha güçlü. Bizim silahımız nas. Dün vesayetle, terör örgütleriyle, darbecilerle yaptığımız mücadele mesele nasıl Tayyip Erdoğan şu parti bu parti meselesi değil, ülkenin bekası meselesiyse bugün de ekonomide aynı mücadeleyi veriyoruz.

Bugün de ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir haline getirme mücadelemizi başarıyla sonuçlandıracağımızdan hiç endişeniz olmasın. Bunun nimetlerinden hep birlikte yararlanacağız. Hiçbir ayrım yapmaksızın her vatandaşımıza diyoruz ki, kendimizin ve evlatlarımızın geleceği için gelin büyük ve güçlü Türkiye hedefimizin ekonomi ayağında yürüttüğümüz tarihi mücadeleye destek olun.”

KENDİ PARAMIZA SAHİP ÇIKARAK DESTEK OLUN

İş dünyasına ve vatandaşa seslendiğini belirten Erdoğan, ekonomik gelişmelere ilişkin döviz dalgalanmalarına itibar edilmemesine dikkat çekerek şunları söyledi:

”Sinsi şekilde yayılan yanlış, art niyetli haberlere itibar etmeyerek destek olun. İşinize, gücünüze, ekmeğinize sıkı sıkıya sarılarak destek olun. Sanayiciyseniz makinelerinizi daha çok çalıştırarak destek olun. İhracat yapıyorsanız mevcut pazarları geliştirerek yeni pazarlar bularak destek olun. Turizmciyseniz önümüzdeki sezona iyi hazırlanarak destek olun. Ticaret erbabıysanız aldığınız sattığını ürünlerin fiyat dengesini yüksek kazanç hırsıyla değil kendinizin ve ülkenin uzun vadeli çıkarlarını gözetip belirleyerek destek olun. Biz milletçe bir olduğumuzda, iri olduğumuzda, diri olduğumuzda, kardeş olduğumuzda hep birlikte Türkiye olduğumuzda üstesinden geleceğimiz hiçbir mücadele ve engel yok.”

‘CHP’NİN BAŞINDAKİ ZAT SİYASİ EŞKIYALIK YAPMAYI İYİCE ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun MEB’e yapmak istediği ziyareti ‘eşkıyalık’ olarak değerlendiren Erdoğan şunları söyledi:

”Biz ülkemiz için böylesine büyük ve tarihi devrimleri hayata geçirmenin gayretiyle gece- gündüz koştururken birileri de aklı ziyan iddialarla, çocuksa davranışlarla kendi kalibrelerini sergiliyor.
CHP’nin başındaki zat son günlerde terör örgütünün güdümündeki partiyle kurduğu sıkı fıkı ilişkilerin de etkisiyle kamu görevlilerini tehdit etmeyi, kamu kurumlarını basmayı, bir çeşit siyasi eşkıyalık yapmayı iyice alışkanlık haline getirdi.

GELDİLER TÜİK ÖNÜNDE GÖSTERİ YAPTILAR

Önce Merkez Bankası’ndan randevu istedi, randevu verildi. Kendisi brife edildi. Çıktı, yalan yanlış birçok şeyleri anlattı. Dürüst değil, kalibresi bozuk, cins, cibilliyet bozuk. TÜİK’ten randevu istedi, vermedi. Ne dedi? Siz imtihanı kaybettiniz. Niye? Merkez Bankası’na gittiniz, orada içeride başka dışarıda başka hareket ettiniz. TÜİK sır kurumdur, burada da aynı şekilde hareket edersiniz. Talebinizi iletin, biz size cevap veririz dediler. Geldiler TÜİK önünde gösteri yaptılar.

HELALLEŞME YALAN, FAŞİSTLİK HORTLUYOR

CHP’yi faşistlikle suçlayan Erdoğan, ‘helalleşme yalan’ diyerek sözlerine devam etti:

”Helalleşme ve benzeri söylemlerle kendini ne kadar demokrat göstermeye çalışırsa çalışsın, başında bulunduğu partinin genlerindeki faşistlik bir noktada böyle hortluyor. Kamu kurumlarına emrivaki ile gittiği için tabii olarak kapıda kalıyor. Bunun son örneğini MEB’de yaşadık. Aynı şekilde Meclis açıldıktan sonra da eğitimi görüşmek üzere komisyon üyeleri davet edilmiştir. Sadece CHP’li milletvekilleri iştirak etmedi. Bakanımız sık sık Meclis’e gidiyor. CHP’nin amacının MEB’e gidip, bakanla, bakanlık bürokrasisiyle görüşmek olmadığını göstermeye sadece bu örnekler bile yeterlidir. Kendi evladının evine bile haber vermeden gidemeyen CHP’nin başındaki zatın bu eşkıyavari baskınlarla derdi bilgi almak değil, kaos ve karmaşa çıkarmaktır.

BAY KEMAL, SEN ADAM DEĞİLSİN

Devletin kurumlarına gidebilmek dürüstlük gerektirir, sende bu dürüstlük yok. Sana bugüne kadar yeri geldi Savunma Bakanlarımı, yeri geldi Dışişleri Bakanımı gönderdim, gidin brife edin dedim. Ama sen adam değilsin. Merkez Bankası bağımsız değil diyor, Merkez Bankası seni kabul etti, demek ki bağımsız, sen bağımsız değilsin, senin ipinin kimlerin elinde olduğunu merak ediyorum.
Bakanlarımız ve diğer kamu görevlilerimiz de bu kifayetsiz muhterise böyle bir fırsatı vermeyerek doğrusunu yapıyor. Halbuki genel başkanlık ve milletvekilliği sıfatını bir kenara bıraktım, herhangi bir vatandaş olarak istedikleri kuruma istedikleri zaman gidip diledikleri bilgiyi alma hakkına sahip olduklarını çok iyi biliyorlar. Ama dert başka olunca ortaya böyle can sıkıcı görüntüler çıkıyor.

Bunlar da Kandil’in kuklası yoldaşlarıyla otura kalka edebiyle siyaset yapmayı unutmuşa benziyorlar.

Kılıçdaroğlu’na ‘Kandili bombalayacakmış’ diyerek tepkilerini sürdüren Erdoğan sözlerine şunları ekledi:

‘SEN İKTİDARA MI GELECEKSİN?’

”Kandil’i bombalayacakmış iktidara geldiğinde. Sen iktidara mı geleceksin? Kandil’dekilerle dirsek dirseğe, Ankara’dan İstanbul’a onlarla yürüyen sen değil misin? Onlar sana övgü yağdırdıkça zevkten 4 köşe oluyorsun. Kandil’dekiler sana övgü yağdırdıkça zevkten dört köşe oluyorsun. Bu kadar yavrularımız şehit edildi, hiç umurunda değil, zevkten dört köşe oluyorsun. Sana nasıl güvenecekler ya. Mümkün mü? Eh şimdi de ittifakınız kurdunuz, bakalım bu ittifakla nereye kadar gideceksiniz?

Milletimiz kendi değerlerine düşmanlığı, kamu görevlilerine ve kurumlarına saldırıyla bir adım öteye götüren bu zorbalara hak ettikleri dersi inşallah sandıkta verecektir.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,707TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri