Ana SayfaTürkiyeErdoğan sel felaketi yaşayan Arhavi'de: Felaket imtihan sabretmek ayrı imtihan

Erdoğan sel felaketi yaşayan Arhavi’de: Felaket imtihan sabretmek ayrı imtihan

Selin vurduğu Arhavi'yi ziyaret eden ve halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Felaket imtihan sabretmek ayrı imtihan" şeklinde teskin edici ifadeler kullandı.

Selin vurduğu Arhavi’yi ziyaret eden ve halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Felaket imtihan sabretmek ayrı imtihan” şeklinde teskin edici ifadeler kullandı.

Artvin’in Arhavi ilçesinde hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, hak sahiplerine ödemelerin en kısa zamanda yapılacağını söyledi. Doğal felaketlerin bir imtihan olduğunu vurgulayan Erdoğan “İmkanımız, gücümüz var; Elhamdülillah Türkiye, eski Türkiye değil. Şu anda güçlü bir Türkiye var. Bu güçlü Türkiye esnafını darda, yolda bırakmaz, bunu böyle biliniz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize’nin Güneysu ilçesinin ardından sel felaketinden etkilenen Artvin’in Arhavi ilçesine geçti. İncelemelerinin ardından Erdoğan da burada halka seslendi.

Doğal felaketlerin bir imtihan olduğunu vurgulayan Erdoğan “İmkanımız, gücümüz var; Elhamdülillah Türkiye, eski Türkiye değil. Şu anda güçlü bir Türkiye var. Bu güçlü Türkiye esnafını darda, yolda bırakmaz, bunu böyle biliniz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Yanımda bakan arkadaşlarım var milletvekili arkadaşlarım var. Hep birlikte yaşamış olduğunuz o sıkıntılı günler neticesinde, benim Kıbrıs seyahatim vardı, oradan da takip ettik… Fakat Rize, bütün bu felaketler karşısında, gerçekten, çok çok anlamlı bir feraset gösterdi. Anlamlı bir sabır gösterdi.

Bu sabırla beraber bugün gördüm ki, hakikaten, burada felaketin boyutu çok ileri derecede. Fakat ne olursa olsun. Biliyorsunuz zarar tespit heyetlerimiz çalışmalarını yaptılar ve yapıyorlar. Bu zarar tespitleri ile beraber biz en kısa zamanda gerekli ödemeleri yapmak suretiyle, zarar tespitinden sizleri kurtarmanın gayreti içinde olacağız.

Daha büyük felaketlerin altından kalktık

Hükümetimizin hamdolsun bu tür olaylar karşısında herhangi bir sıkıntısı yok. Biz çok daha büyük felaketlerin altından kalktık. Çok daha büyük felaketleri, Elazığ’da, Van’da; burayla mukayese edilemez. O tür felaketleri orada telafi ettik, çözdük, hallettik. Burayı haydi haydi hallederiz. Yeter ki cana gelmesin. Tabii 6 kardeşimiz, rahmetli oldu. İki tane aranmakta olan kardeşlerimiz var. Bunları da arama çalışmalarımız devam ediyor. Dua edin, dua edelim. İnşallah onları da bir an önce bulalım.

Arhavi hep dimdik durdu

Ben Arhavi’nin bu duruşunu, gerçekten canı gönülden alkışlıyorum. Az önce İçişleri Bakanım da onu söyledi. ‘İlk andan itibaren’ dedi, ‘Arhavi hep böyle dimdik durdu.’ En ufak bir burada çılgınlık göstermediler. Dediler ki sabır. Ve siz sabrettiniz. Sizin sabrettiğiniz bu yerde, idarecileriniz olarak bize düşen, biz de bu sabreden vatandaşlarıma karşı ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız.

Konut noktasında sıkıntı varsa, ki burada, önümüze, ona benzer pek ciddi bir fatura çıkmadı. Daha çok nakdi, o da esnaflarımızın sıkıntısı var. Esnaflarımızın, bu sıkıntılarını inşallah bir an önce gidererek; esnaflarımızın tabii ekmek kapısı, ekmek teknesi, inşallah onları da bir an önce gidereceğiz. Ve İçişleri Bakanım, AFAD, hep birlikte bunu takip ederek. Ödemelerini en kısa zamanda yaparak sizlere ulaştıracağız.

Erdoğan: Felaket imtihan sabretmek ayrı imtihan

Tabii ki felaket, bir imtihandır. Ama ona sabretmek o da ayrı bir imtihandır. Arhavi bunu gösterdi. Ve şunu bilesiniz ki, bu kardeşleriniz de bu tür felaketler karşısında biz pes etmeyiz. İmkanımız, gücümüz var; Elhamdülillah yani Türkiye, eski Türkiye değil. Şu anda güçlü bir Türkiye var. Bu güçlü Türkiye inşallah, esnafını darda, yolda bırakmaz, bunu böyle biliniz.

“DÜZE ÇIKANA KADAR BU İŞİ HALLEDECEĞİZ”

Şu anda bakan arkadaşlarım yanımda, milletvekili arkadaşlarım yanımda; valimiz kaymakamımız, belediye başkanı hepsi yanımda. İnşallah, hep birlikte düze çıkana kadar bu işi halledeceğiz, bu işi bitireceğiz, benim Arhavili kardeşlerim, ‘Allah devletimizden razı olsun’ diyene kadar, bu iş yürüyecek.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,713TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri