Ana SayfaTürkiyeErdoğan G20 zirvesinde konuştu: S-400 iptal edilemez

Erdoğan G20 zirvesinde konuştu: S-400 iptal edilemez

G20 zirvesinde katılan liderler arasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın buraya yaptığı konuşmaya ABD ile yaşanan füze savunma sistemi S-400 açıklaması damga vurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 zirvesi genel değerlendirme açıklamasında S-400 anlaşmasının iptal edilemeyeceğini ve sürecin teslimat aşamasında olduğunu bir kez daha vurguladı.

Trump’ın “Erdoğan’ın suçu yok. Çözüm bulacağız” şeklindeki açıklamalarını yorumlayan Erdoğan, “Yaptırım olmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 zirvesinde genel değerlendirme açıklamasında Trump’ın açıklamalarını yorumladı. Erdoğan, S-400 ile ilgili yaptırım olmayacağını söyledi. 

İşte Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları:

Ticaret savaşı ile ilgli korumacı tedbirleri ele aldık. Mültecilere yönelik Türkiye’nin fedakarlıklarını anlattık. Biliyorsunuz ülkemiz 2011’den bu yana Suriye’deki çatışmalardan kaçan insanlara kapılarını açtı.

Mültecilere harcanan para

Bu insanlar için BM hesaplamalarına göre kullandığımız kaynağın hesabı 37 milyar doları aşmış durumda, Avrupa Birliği’nin yardımı ise yaklaşık 2 milyar avro. Mülteci yükünü Türkiye ve Ürdün tek başına sırtladı. Mülteci konusunda uluslararası toplum, yükü paylaşmalı.

Erdoğan’dan terörle mücadele mesajı

G20 ülkelerinin terörizmle mücadele konusunda ilkeli, tutarlı ve kararlı bir duruş sergilemesi gerekiyor. Terörün kanlı yüzüyle son dönemde birçok ülke yüzleşti. Tüm devletlerin teröre ‘terör’ deme erdeminin artık göstermesi gerekiyor. Suriye sınırında ciddi ayrım yaşanıyor. Etnik temizlik yaşanan, insanları topraklarından eden terör örgütleri el üstünde tutuluyor. Ülkemize darbe girişiminde bulunan FETÖ terör örgütü bazı ülkeler tarafından el üstünde tutuluyor. Uluslararası toplum Brevik katliamından ders çıkarmamış, benzer ırkçı saldırılar devam etmiştir.

Kaşıkçı suikasti ve Mursi açıklaması

15 Temmuz’da insanlarımızı katleden FETÖ, bazı batılı ülkelerde himaye görüyor. BM ile iş birliği içinde çalışarak Kaçıkçı cinayetinin üzerinin örtülmesine müsaade etmedik. Mursi’nin şehadeti tüm yönleri ile araştırılmalıdır. Mursi’nin ölümünde şaibelerin olduğu açık ve nettir. Yapanın yanına kar kalması dünya demokrasileri açısından tehlikelidir. Dünya Mısır’daki idam cezalarına sessiz kaldı. Konu Türkiye olunca darbeciler için idamın tartışılmasını kabul edilemez bulanlar maalesef Mısır’daki idam cezalarına seslerini çıkarmıyor. Bu zirvede avrupalı liderler, darbecilerin elini sıkmaktan çekinmemiştir. Mursi ve Kaşıkçı’nın gündemden düşürülmesine izin vermeyeceğiz.

Özgürlük ve güvenlik dengesi korunarak, iletişim teknolojilerini daha güvenli getirecek düzenlemeler şarttır. G-20 bildirisi geleceğe yön verecek bir bildiri oldu. BM’deki reform ihtiyacını dile getirdim.

Erdoğan: S-400 teslimat aşamasında

Teslimat sürecindedir ve teslimat sürecinde olan böyle bir sözleşmeyi inkar etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz, bu iş bitti. Yaptırım olmayacağını Sayın Trump’tan dinlemiş olduk. Atacağımız bu adımlarda Türkiye’nin egemenlik haklarına birilerinin müdahale etme yetkisi yoktur.

F-35 konusunda, 1 milyar 400 milyon dolar ABD’ye ödememiz var. Bir üretici değil, ortak üreticiyiz. Toplamda 116 uçak alacağımız var. Ödemeler yapılır, beklenti içindeyiz. Altta birilerinin yaptığı açıklamalarla hiç örtüşmüyor. Bizim ikili ilişkilerimizi bozmayacağını düşünüyoruz.

Yaptırım olmayacak

İki stratejik ortağın arasında böyle bir şeyin olması söz konusu değildir, olamaz diye düşünüyorum.

Şu anda raportörün hazırlamış olduğu rapor her şeyi ortaya seriyor. Rapor birçok konu açıyor, gözler önüne seriyor. Burada hareketle ben inanıyorum ki ABD ve BM bu işin takipçisi olacak ve hepsinden öte biz sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız. Suçun işlendiği yerde yargılama yapılır. Suç İstanbul’da işlendi, yargılama da Türkiye’de yapılmalı.

Şu anda benim böyle bir talimata ilişkin bilgim yok. Eğer Hafter tarafından böyle bir talimat verilmişe biz onu da inceletiriz. Bundan sonra çok daha farklı şekilde tedbirler alırız.

Putin ile İdlib zirvesi

Sayın Putin’le yaptığımız görüşmede İdlib’in gündeme gelmemesi mümkün değildir. Oraya Rusya’yla varız. Gözlem noktaları dediğimiz 12 noktaya rejim tarafından saldırılar oldu ve bir askerimiz şehit oldu. Temenni ederiz ki bundan sonra bu tür saldırılar olmaz. Bu gözlem kulelerinin varlığı İdlib’in korunmasıdır.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,695TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz