Ana SayfaTürkiyeErdoğan Joe Biden ile görüşmesini anlattı: Gün ola harman ola

Erdoğan Joe Biden ile görüşmesini anlattı: Gün ola harman ola

ABD 1 numarası Joe Bidne ile G20 zirvesinde yaptıkları görüşmeyi anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “20 dakikalık bir görüşme olacak deniyordu 1 saat 20 dakika sürdü” dedi.

Haziran’daki Birleşmiş Milletler zirvesi sonrasında ABD Başkanı Joe Biden için “Kendisiyle iyi başladık diyemem” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20’de yaptıkları görüşmeyi anlattı. Erdoğan, “Tabii şartlar atmosfere göre değişiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 zirvesi sonrasında Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, gazeteci Belkıs Kılıçkaya’nın “BM Zirvesi sonrası selefleriyle mukayese edip Biden için ‘Kendisiyle iyi başladık diyemem’ demiştiniz. Bu sefer bu görüşmeden sonra bu kanaatiniz değişti mi?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Medyanın bizimle nasıl uğraştığını anlayın

“Tabii şartlar atmosfere göre değişiyor. BM sırasında farklı beklentilerimiz vardı. O farklı beklentiler olmayınca olay biraz daha farklı bir duruma doğru gitti. O gelişme farklıydı. Bu görüşme için medya da ’20 dakikalık bir görüşme olacak’ diyordu. Bizim görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. Medyanın bizimle nasıl uğraştığını anlayın. Yani kendilerince ‘kabul etmeyecek, görüşmeyecek’ de derler, 20 dakikaya da indirirler. Ama bizim görüşme 1 saat 10 dakika sürdü. O sürede de protokol sürekli geldi gitti, geldi gitti, onlara bir iki kez kaş göz yaptı. En sonunda da bir yerde artık görüşmeler vardı, bir taraftan da toplantı başlamıştı, hemen onlara gitmek zorunda olduğumuz için diğer programlara geçmek durumunda kaldık.

Gün ola harman ola

Onun için BM Genel Kurulu’nun olduğu dönemden bu yana farklı bir sürecimiz oldu. Şimdi tabii bizim Türkevi tam BM’nin çapraz karşısında. İnşallah gün ola harman ola. Misafir ederiz, orada da görüşmemizi yapabiliriz, o da olur. Niye olmasın. Ayrıca güvenlik, savunma, ticaret, terörle mücadele ve bölgesel konular başta olmak üzere aramızdaki bütün konularla ilgili ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldık, anlaştık. İnşallah bu konuları da ilgili arkadaşlarımız bizzat yürütecekler.”

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,681TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri