Ana SayfaTürkiyeErdoğan: Kanal İstanbul benim çılgın projem, yakında ihaleye çıkacağız!

Erdoğan: Kanal İstanbul benim çılgın projem, yakında ihaleye çıkacağız!

Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili de açıklamalarda bulundu

İstanbul’da cuma namazının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Benim ‘Çılgın Projem’!

Kanal İstanbul ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, projenin ihale safhasına geldiğini söyledi. “Önümüzde bizim en büyük proje, benim ‘Çılgın Projem’ dediğim, Kanal İstanbul Projesi’dir” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı, “Önümüzde bizim en büyük proje, benim ‘Çılgın Projem’ dediğim, Kanal İstanbul Projesi’dir. Şu anda Kanal İstanbul Projesi ile ilgili de yoğun bir şekilde talepler artıyor. Yerli ve küresel bunlar var. Dikkat ederseniz şu an itibarıyla yine bizim yatırımlarda herhangi bir durma söz konusu değil. Yatırımlarımız alt yapı, üst yapı olarak devam ediyor. Bunların içerisinde dikkate değer, bir numaralı proje, Kanal İstanbul Projesi’dir.” diye konuştu.

İstanbul çok farklı bir güce ulaşacak

Projenin mimari boyutu hazırdır, bunun yanında teknik bütün boyutlar hazırdır. Artık işin ihale safhasına gelmiştir. Bu görüşmeleri de Ulaştırma Bakanlığımızla biz şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızı birleştirerek ‘Bu işi birlikte yürüteceksiniz’ dedim. Birlikte bu proje inşallah yürütülüyor. Bu adımı da en kısa zamanda atarak, Kanal İstanbul Projesi ile İstanbul çok daha farklı bir görünüme ve uluslararası anlamda da çok farklı bir güce ulaşacaktır.”

Kanal İstanbul’dan vazgeçmeyeceğiz!

Daha önce de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi’nden herhangi bir vazgeçilmenin söz konusu olmadığını söylemişti.

Kanal İstanbul Projesi’nde son durumun ne olduğu, bu projeden vazgeçilip vazgeçilmediğinin sorulması üzerine Kurum “Projeden herhangi bir vazgeçilme söz konusu değil. Şu anda yapılması gereken planlama süreci, yine ÇED süreci ilerletiliyor. Bu çerçevede süreç yürüyor. Herhangi bir aksama, problem yok” ifadelerini kullanmıştı.

İstanbulluların yüzde 64’ü karşı

İBB’nin düzenlediği ve Ağustos’ta sonuçlanan ‘Kanal İstanbul Anketi’ sonuçlarına göre, 606 bin 317 katılımcının yüzde 64,2 projeye karşı çıkarken, yüzde 34,1 destek verdi.

Ankete katılanların, ‘yüzde 63,2’si faydalı olmayacağını; yüzde 67,1’i İstanbul’un acil sorunlarından biri olmadığını’ belirtti.

‘Yüzde 18,9 deprem, yüzde 19 susuzluk riskini artıracağını; yüzde 15,2 Boğazlar Antlaşması’nı ihlal edeceğini’ ifade etti.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,701TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri