Ana SayfaTürkiyeErdoğan kararını verdi: Çin modeliyle büyüyeceğiz

Erdoğan kararını verdi: Çin modeliyle büyüyeceğiz

Son bir haftaya damgasını vuran AK Parti’nin yeni ekonomi politikası için yazılı bir belge olmasa da Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa bir bilgilendirme yaptı. Erdoğan, “Çin modeliyle büyüyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurmaylarına ‘ekonomide yeni dönem yeni yol haritası’nı anlatırken Çin örneğini verdiği öne sürüldü: “Türkiye’yi üretimle büyütmek, faiz kıskacından çıkarmak için ekonomide yeni dönemi başlattık. Üretimle yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğiz. Çin böyle büyümüş. Biz pazara daha yakınız, onlardan daha avantajlıyız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, salı günkü Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının hemen ardından Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden af talebini kabul ederek, yerine Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’yi ataması dikkat çekmişti. Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre; Erdoğan, toplantıda düşük faiz politikasındaki kararlılığını ve ekonomide yeni yol haritasını şu şekilde anlattı:

‘6 AY SONRA MEYVELERİNİ YİYECEĞİZ’

“Ekonominin 4 sacayağı bulunuyor. Bunlar; enflasyon, ihracat, faiz ve üretim. Enflasyon ekonomik göstergeler doğrultusunda gelişiyor. Ancak ihracat ve faiz belirlenebiliyor. Türkiye’yi üretimle büyütmek, faiz kıskacından çıkarmak ve bunun tamamen bitirilmesi için ‘ekonomide yeni dönemi’ başlattık. Kararları da bu yönde alıyoruz. Bu kararlar yeni Ekonomi politikasının uygulanması noktasında önemli. Altı aylık bir süreç öngörüyoruz. Zor olanı seçtik ama 4-5 aya toparlanacağız, 6 ay sonra ise meyvelerini yiyeceğiz. Vatandaş da bunu hissedecek. Üretimle yabancı yatırımcıların dikkatini çekeceğiz. Çin böyle büyümüş. Biz onlardan daha avantajlıyız. Biz pazara daha yakınız.”

‘FAİZLE DEĞİL, GENÇ NÜFUS VE ÜRETİMLE BÜYÜMELİYİZ’

Erdoğan’ın toplantıda, Türkiye’nin Çin gibi ürünü ucuza üretip Avrupa’ya satarak, bu üretimden dolar girdisi sağlayabileceğini söylediği öğrenildi. Cumhurbaşkanı, Çin ve Almanya gibi bazı ülkelerin düşük faiz politikasını yıllardır uyguladığını ifade etti. Toplantıda özetle, “Bizim de bu faiz sarmalından çıkmamız lazım. 1970’lerin Almanya’sında mülteci nüfus var. Genç nüfus ve mültecileri çalıştırarak işgücünü sağlıyorlar. Çin ise genç nüfus, sanayi ve üretimle büyüdü. Biz de faizle değil, genç nüfusla, üretimle büyüme sağlamalıyız” değerlendirmelerini yaptığı bildirildi.

‘BUNU VATANDAŞLARA İYİ ANLATIN’

Sürecin vatandaşlara iyi anlatılmasını belirten Erdoğan’ın “19 yıllık süreçte yol, köprü gibi pek çok büyük yatırımı tamamladık. Artık bu sürecin sonuna geldik. Ekonomik olarak bunların da meyvesini yiyeceğiz. 6 ayın ardından alınan kararların sonuç vermesiyle, bu sürecin kırılması seçime kadar tamamlanacak. Bunu vatandaşlara iyi anlatın. Vatandaşlarımızın refah seviyesi yükselecek, alım gücü artacak. Böylece cari açığımız kapanacak. Faizi düşük, yüksek kazanç elde eden sanayi ülkesi haline geleceğiz” dediği öğrenildi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,709TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri