Ana SayfaTürkiyeErdoğan kazandı! 10 büyükelçiden 8'i geri adım attı

Erdoğan kazandı! 10 büyükelçiden 8’i geri adım attı

Almanya, ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçisi, 18 Ekim’de ortak bir açıklama yayınlayarak, tutukluluğunun dördüncü yılındaki Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını istemişti. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan büyükelçiler için çok sert açıklamalar geldi.

Bugün 10 büyükelçi krizinde flaş gelişmeler yaşandı. Bakanlar Toplantısı’yla eş zamanlı ABD ve diğer büyükelçiliklerden Viyana Sözleşmesi’ne atıfta bulunan açıklamalar geldi. Türkiye ile 10 ülke arasında arasında yaşanan Osman Kavala krizi, Bakanlar Toplantısı esnasında karşılıklı adımlarla aşıldı.

Viyana Sözleşmesi çıkışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılmasına ilişkin bildiri yayımlayan 10 büyükelçinin istenmeyen kişi ilan edileceğini açıklamasının ardından gözler Bakanlar Toplantısı’ndan çıkacak karara bakıyordu. Toplantıyla eş zamanlı olarak önce ABD’den sonrasında 8 ülkenin büyükelçilerinden Viyana Sözleşmesi’ne bağlılık paylaşımları yapıldı.

ABD Türkiye Büyükelçiliği, sosyal medya hesabından “ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı soruların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesine riayet etmeyi teyit eder” açıklamasını yaptı. Bu paylaşımı daha sonra diğer ülkeler benzer şekilde paylaştı.

Söz konusu 41. madde büyükelçilerin bulundukları ülkenin iç işlerine karışmamasını düzenliyor.

Bakanlar toplantısı esnasında büyükelçiliklerden yapılan bu açıklamaya Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan jet yanıt geldi.

AA’da yer alan habere göre Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ABD ve diğer büyükelçiliklerin açıklamalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından olumlu karşılandığını bildirdi.

Takip Et

20,116BeğenenlerBeğen
17,712TakipçilerTakip Et

Benzer Haberler

Editörün Seçtikleri